Dubmassive.org prezentuje osobistości polskiego dubu: Natty B

Andrzej Natty B Kępski

_MG_6629Muzyczny entuzjasta, anglista i bardzo wieloletni nauczyciel oraz tłumacz, m.in. pierwszy przekład powieści Jerzego Kosińskiego Steps (Stopnie, Wolna Spółka Wydawnicza, wyd. I 1988, wyd. II 1989).

W siódmej klasie szkoły podstawowej otrzymał w prezencie od taty lampowy magnetofon szpulowy firmy Grundig i wkrótce posiadał imponującą kolekcję taśm z nagraniami większości ówczesnych wykonawców rockowych. Jednak taśma była tylko kopią, więc kupował polskie płyty jazzowe i big beatowe1.

Pierwszą prawdziwą, czytaj ‘zagraniczną’, płytą kupioną już w czasach licealnych był album We’re Only In It For The Money The Mothers Of Invention. Pierwszą zagraniczną płytą jazzową była Kind Of Blue Milesa Davisa2. Natomiast pierwszą płytą reggae był Marcus Garvey i jej wersja Garvey’s Ghost Burning Spear3.

Oprócz kolekcjonowania winyli, też jeszcze w czasach licealnych, wykonuje pierwsze kroki w przestrzeń muzyczną w założonym wraz z kolegami z klasy zespole blues-rockowym (perkusja i czasem „śpiew”). Występują kilka razy na szkolnych akademiach i grają na imprezie w osiedlowym domu kultury, ale zanim zdecydują się na nazwę, nadchodzi czas studiów, rozpraszają się po świecie i nie planują  reaktywacji.

Studia to nowe doświadczenia, nowi znajomi i coraz więcej muzyki; kolekcja rośnie, a głowa otwiera się. I książki, książki i jeszcze raz książki. I pierwszy prawdziwy gramofon ‘Daniel’ firmy Unitra (tak, tak: good, better, the best, Unitra) Po czterech latach studiów – do pracy. Ale muzyka wciąż gra. Magnetofon kasetowy Sony z 3 głowicami przywieziony z Londynu pięknie nagrywa, a głód muzyki rośnie. W jazzowych jam sessions w Hadesie uczestniczy jako obserwator, ale czasami zdarzają się jamy z kolegami jazzmanami lub bębniarzami. Albo powroty zza rubieży z ciężkimi bagażami, bo winyle i książki mają swoją wagę. I pierwsze, gościnne jeszcze, występy z Love Sen-C Music Sound System.

A znajomym dzieci rosną. I mają talent do muzyki. Marcel, syn King Stress’a z Love Sen-C, stawia pierwsze kroki jako MAG. Nawija, ale inaczej niż inne małolaty, i pisze niezłe teksty. King Stress organizuje pierwsze sesje nagraniowe – to już Junior Stress i Natty B, frakcja wokalna, ale i selektorska LSM Sound System. Nagrywają materiał, który ukaże się jako Junior Stress i Natty B: Propaganja, a po pewnym czasie na siedmiocalowym krążku pojawi się Korupcja. Powstaje także Geto Blasta: kolejni synowie znajomych, Witek i Ignac, potem  Kuba, teraz Daniel; skład się zmienia, a synów przybywa[4]. Grają.

Ostatnie lata, to nowe projekty. Natty B zakłada Roots Defender Sound Kolektyw, zapraszając Pana Dobrodzieja i be_wu, entuzjastę winylowych brzmień i znawcę kultury Karaibów[5]. Dream team. Nareszcie marzenie o własnym rootsowym sound systemie doczekało się swojego spełnienia. Grają roots reggae, dub i afro-beat pod szyldem RootsEdukacja, trzeci rok, w każdą pierwszą sobotę miesiąca. I choć obecnie katedra tylko dwuosobowa, Natty B i be_wu, zajęcia odbywają się regularnie, studenci pilnie uczęszczają, a wykładowcy zapraszani są na konferencje w kraju i zagranicą. I można tańczyć, jak mawia be_wu.

Jak każda poważna instytucja naukowa, tak i Roots Defender zaprasza innych specjalistów, zarówno w odwiedziny, jak i do współpracy. Na scenie z Roots Defender występują m.in. muzycy takiego formatu, jak Kabat, Kisiel i Jonasz Słomiński oraz takie soundsystemowe załogi, jak Aba Shanti I, Ras Ba, Roots Revival, LSM, Fatty Fatty, Rise Up czy Nibyland. Pojawiają się D’Roots Brothers (Daniel i Jonasz Słomińscy, Marcin Kisiel i Marcin ‘Kabat” Kowalczuk), z którymi Natty B śpiewa swoje autorskie, rootsowe piosenki i powstaje TOTALiZATOR, założony wspólnie z Wojtkiem Łukiewiczem – gitarzystą i przyjacielem, ciągle ewoluujący projekt punk-metalowy. Obecnie Natty B i obie formacje są w trakcie przygotowań do nagrań i kolejnych koncertów. Warto czekać

Natty B – Minister Roots Edukacji (wokal Geto Blasta, wokalista współpracujący z D’Roots Brothers, filar Roots Defender Sound Kolektyw i punk-metalowego składu TOTALiZATOR, wieloletni uczestnik działań LSM Sound System); człowiek-orkiestra: śpiewa, nawija, rysuje (zaprojektował logo Roots Defender Sound Kolektyw i jest autorem większości plakatów Roots Defender), autor piosenek i dubmaster.

Wybrana dyskografia: Junior Stress & Natty B – Propaganja (2003, LSM Records, CD); Junior Stress & Natty B – „Korupcja” (2004, Siódemki.com, 7″); Geto Blasta – Na Żywo w Studio/Live Inna Studio (24.IV.2005, Geto Blasta Rcds, CD); Junior Stress & Natty B – „Korupcja” (b/w Bob One – Version, 2006, Siódemki.com, 7″); Geto Blasta – Własnym Ogniem/Czasem myślę sobie (2008, Siła-Z-Pokoju, 12″); występ gościnny w utworze „Sound System” (Junior Stress – LSM, 2009, Karrot, CD);


1 Rock/rock’n’roll były synonimami zachodniego zepsucia, a władze dbały o zdrowie obywateli i wymyśliły to kuriozum, nie mogąc w swej trosce dopuścić do skażenia terenu.

2 Wcześniej kupuje składankę KC Blues, Charlie Parkera, ale płyta ze względu na czechosłowackie pochodzenie nie kwalifikuje się do kategorii ‘zagraniczne’.

3 Tak naprawdę, jak zawsze kupił całą stertę różnych płyt, ale te dwie były najważniejsze. Tak jest do dzisiaj.

[4] Daniel Słomiński-bas, Ignac-I-gitara, Junior Stress-głos, Kabat-instr. Klawiszowe, Natty B-głos i Vitek-perkusja to aktualny skład Geto Blasta.

[5] Nie można tu pominąć roli JahDeck’a, jedynego takiego beat-boxera i założyciela Al-FatNuJah, a prywatnie dobrego znajomego, który zaproponował Natty’emu prowadzenie cyklicznych imprez we właśnie otwieranym klubie.