Sounds For Freedom już w ten piątek

Przypominamy – festiwal Sounds For Freedom już w ten piątek  w Poznaniu. 4 sceny, wysokiej jakości nagłośnienie i wyśmienici artyści. Prawdziwe muzyczne święto! Jeżeli ktoś jeszcze nie ma biletów to może je np. wygrać w konkursie.

Miejscem festiwalu będzie fantastyczny kompleks Starej Rzeźni przy ulicy Garbary 101/111. Poniżej poglądowy rzut na teren i rozmieszczenie scen.

 

Lineup imprezy jest następujący:

KING TUBBY’S:
20:00 – 21:00 PAPA MUSTA FEAT. REFUGEES SOUND(PL)
21:00 – 22:00 JAM VIBES (PL)
22:00 – 23:00 GLOBYMAN & GOŚCIE(PL)
23:00 – 00:45 ADRIAN SHERWOOD VS ON U SOUND SYSTEM (UK)
01:00 – 02:15 IRATION STEPPAS LIVE (UK)
02:30 – 04:00 MARK ERNESTUS & TIKIMAN / RHYTHM & SOUND (GER / DOM)
04:00 – 05:00 DJ RIDM (PL)
DOBRY TEMAT:
21:00 – 22:30 CIA (PL)
22:30 – 00:30 ICTUS (PL)
00:30 – 02:00 RISKOTEQUE (UK)
02:00 – 03:30 KROMESTAR FEAT SUN OF SELAH (UK)
03:30 – 05:00 DUBSIDE (PL)

DEEPER THAN DEEP:
21:00 – 24:00 DRUM OBSESSION (PL)
24:00 – 01:30 BIG BUD (UK)
01:30 – 03:00 LOXY (UK)
03:00 – 04:00 REZA (PL)
04:00 – 05:00 RANY JULIAN (PL)

BORING:
20:00 – 20:45 LUIS NUBIOLA & QLEDUB (KUB/PL)
21:00 – 21:30 MARK MAKSIMOVIH / CAR PIŁY (BIAŁORUŚ)
22:00 – 23:00 3FONIA (PL)
23:15 – 00:15 JAKOB MUNCK MORTENSEN (DEN)
00:30 – 01:30 CEBO (PL)

I jeszcze garść informacji o artystach i festiwalu (mat. organizatora):

24 czerwca w industrialnym klimacie Starej Rzeźni poznański wieloletni romans z muzyką basową zaowocuje aż na kilku scenach, na których staną największe tuzy najgłębszych odmian dub, dubstep i d’n’b takie jak Iration Steppas, Kromestar. Loxy, Tikiman i Mark Ernestus (jako Rhythm & Sound), Adrian Sherwood, Riskotheque i Big Bud wspierani przez równie wyśmienitych polskich artystów i scenę alternatywną z Jacobem Mortensenem na czele.

I Międzynarodowy Festiwal Kultury Niezależnej Sounds For Freedom to 1 idea na 4 scenach wcielona w ponad 20 wykonawców. Dźwięki, które tej nocy przejmą władzę nad miastem są wynikiem i uosobieniem poczucia wolności – międzyludzkiej, energetycznej i stylistycznej oraz niezależności i nieugiętości w stosunku do trendów wynoszących na pierwszy plan medialny bezsmakową papkę muzyczną. W opozycji do częstych niewybrednych nowomiejskich fascynacji Poznań przywróci pierwotny sens i właściwy blask niskim częstotliwościom i pokaże, co tak na prawdę leży u podstaw tego fenomenu. A jak to w Poznaniu się robi – wszystko na najwyższym poziomie.  W tym towarzystwie organizatorskim nikt nie idzie na łatwiznę i do stolicy Wielkopolski z niemałym trudem udało się ściągnąć najtłustszą w środowisku śmietankę – właścicieli wiodących wytwórni, wziętych producentów, pionierów i kreatorów swoich nurtów. This is serious! Wieloletni smakosze i znawcy muzyki basowej przypomną sobie, a młodsi amatorzy dostaną szansę poznać pierwotne znaczenie słowa SOUNDSYSTEM.

Po dubstepowej rewolucji, która parę lat temu wywróciła miasto do góry nogami pierwotne gatunki muzyczne spod znaku bass przeżywają drugą młodość i z klasą rozwijają się w miejskiej kulturze undergroundowej. To było jedynie kwestią czasu aż najbardziej zaangażowane w ten nurt lokalne środowiska twórcze zjednoczą się we wspólnej inicjatywie i zapełnią lukę na letniej mapie kulturalnej Poznania pod hasłem wolności i szacunku do jakości.

Na największą scenę poświęconą pamięci jednego z epickich twórców muzyki dub – nieżyjącego juz King Tubby’ego wkroczy równie kultowy Iration Steppas – soundsystem z Leeds, który od ponad 20 lat utrzymuje się w ścisłej czołówce światowej i wyznacza trendy tego niezależnego nurtu muzycznego. Żeby jeszcze bardziej podsycić atmosferę wystąpią w wersji Live! Obok nich pojawi się angielski producent Adrian Sherwood – dub’owy mentor, założyciel wytwórni On-U Sound (która w tym roku obchodzi swe 30 urodziny). To właśnie on pod koniec lat 80 wyniósł na wyżyny popularności Lee „Scrach” Perry’ego – ponadczasowego dubmastera. Adrian uznany został również w środowisku pop za remixy takich gwiazd jak Depeche Mode, Coldcut czy Sinead O’Connor. Kolejnymi gwiazdami King Tubby’s Stage będą właściciel berlińskiego Hardwax Mark Ernestus wraz z wokalistą Tikiman’em , którzy pojawią się jako kultowy już projekt dub-reggae Rhythm & Sound. Wszyscy oni wyleżakowani w świecie muzycznej produkcji jak dobre wino.

Na scenie najcięższych brzmień usłyszymy mieszaninę klasyki i świeżości. Po raz pierwszy w Polsce Kromestar – mroczny książę, ikona i współ kreator dubstepowego nurtu. Na mikrofonie wspierać będzie go Sun Of Selah „dubbed out vocalist”. Jako przedstawiciel młodszych wilków Riskotheque, którego popularność w środowisku rośnie w zastraszającym tempie.

Na fanów szybszych uderzeń z zakresu d’n’b czeka nie lada gratka. Jednym ze swoich hipnotyzujących deep’owych setów uraczy sam legendarny Loxy, który od połowy lat 90 współtworzy gatunek i wciąż podnosi poprzeczkę kolegom po fachu utrzymując najwyższe standardy. Tuż przed nim równie kultowy Big Bud, który wydał już ponad 100 kawałków własnej produkcji. W swoich głębokich i melodyjnych setach zwinnie łączy rozmaite wpływy muzyczne m.in. jazz i reggae.

Dla tych, którzy inspiracji i wyzwolenia z kajdan szarej codzienności szukać będą nie tylko w towarzystwie basu przygotowaliśmy plenerową scenę eksperymentalną, która zaspokoi poszukiwaczy oryginalnych skarbów. Przodować na niej będą Duńczyk Jacob Munck Mortensen, który pokaże jak grać na omnichordzie i kubańczyk Luis Nubiola, który pokaże jak grać na saksofonie (również). Do tego Białorusin Mark Maksimowich z projektem „Car piły” i kontrabasista Jacek Mazurkiewicz z solo projektem 3Fonia. Jakby tego było mało dołączy do nich Tomasz Cebo – performer, niedawny połfinalista uroczego programu „Must Be The Music”.

Aby nikomu nie podcinać skrzydeł organizatorzy postarali się o śmiesznie niskie ceny biletów, bo to wspólna zabawa i czas spędzony między ludźmi sygnowane wybitnym brzmieniem stanowią podstawę i priorytet Sounds For Freedom tak jak i stanowiły priorytet soundsystemowej imprezy kiedy ta rozwijała się dziesiątki lat temu na Jamajce. Tego dnia każdy uszczypnie dla siebie trochę tej filozofii.

DO ZOBACZENIA!

Posted by yarecki

writer @ dubmassive.org # selecta @ Steppa Warriors Steppa Warriors # Dub and sound system addicted