UK raport #1

Niniejszym artykułem, witamy w gronie redaktorskim Jaszola, który podjął dla nas ciężką i zaszczytną zarazem posadę „UK reportera”. Będzie On regularnie (co tydzień, czasem co dwa tygodnie)dostarczał Wam, najnowszych gorących informacji prosto z frontu nowości płytowych, soundsystemowych parkietów, i całego UK dubowego światka.

Na początek kilka słów o nowościach wydawniczych, które powinniście kupić.
Jako, że wspieramy rynek winylowy jak najmocniej się da, głównie będziemy skupiać się na wydawnictwach w większym niż CD rozmiarze. W ostatnich dniach pojawiło sie kilka wydawnictw, na które szczególnie warto zwrócić uwagę – czyt. zakupić czym prędzej. Z dalekiej Japonii po wydaniu premierowego albumu w pełni żeński projekt Killa Sista wydaje kilka produkcji z albumu na 10″ krążkach. Mamy tutaj do czynienia z bezkompromisowym graniem z stylu dubowych walców Iration Steppas czy Disciples. Dziewczyny znane są z wcześniejszej współpracy z Chazbo z Bush Chemists. Jako, że płyty wyszły w Japonii ich ilość w Europie jest limitowana. Oto przykład:
http://www.reggaemusicstore.co.uk/samples/VS32/Track%203795.mp3 – jak słyszycie zdecydowanie warto!

Z Francji w tym tygodniu mamy przyzwoity steppers od Matthew McAnuff’a „If you Want War” z dobrą wersją i uwielbianą przez niektórych, a znienawidzoną przez innych melodyką. 3 wersje – 10 cali czyli tak jak być powinno! Odsłuch:
http://www.reggaemusicstore.co.uk/samples/VS32/Track%203813.mp3

Na rynku pojawiły się też dubplate’owe wersje przyszłorocznych wydawnictw z labelu Roots Youths z zachodniolondyńskiego Southall. Nowy rok to 10 (!!!!!) winylowych krążków od nich. Spodziewajcie się zarówno one drop’ów jak i kawałków w stylu „5 rano”. Więcej info i odsłuchy „soon come”..

Ostatnie dni przyniosły niestety także przykrą wiadomość. 17 listopada 2009 w południowo zachodnim Londynie w szpitalu, po ciężkiej chorobie zmarł Creation Stepper. Swoją karierę zaczynał w latach siedemdziesiątych słynnym „Nebuchadnezzar King Of Babylon” LP, który nagrał z Fred Locksem. „Kill Nabuchadnezzar” odświeżył Jah Tubbys z Anglii w nowoczesnym digitalowym stylu –>
Jego „Homeward Bound” przeszło do klasyki steppersowego grania i wciąż jest grane na soundsystemowych sesjach.

Współcześnie współpracował z Dubateers i Keetym Rootsem. Jego „Colours of 12” wyszło zaledwie kilka tygodni przed śmiercią. Niech spoczywa w pokoju.

Do przeczytania w następnym tygodniu,
Jaszol

Posted by King_DuBear