Dub Mass XV

dubmassXV-preview„Dawniej, kiedy szedłeś na tańce, spotykałeś ludzi tańczących. Dziś idziesz potańczyć i znajdujesz mnóstwo ludzi stojących dookoła i tylko kilka osób tańczących w środku. Na prawdę nie można powiedzieć, że ludzie się cieszą, dopóki nie zobaczysz jak tańczą” – Jah Shaka

DUB MASS to flagowa impreza trójmiejskiego kolektywu Pandadread Sound System. Wyznawcy surowych, transowych brzmień muzyki dub, których korzenie nierozerwalnie związane są z Jamajką, z pewnością nie będą zawiedzeni. Dla reszty to okazja do wzięcia udziału w nietypowym zjawisku, gdzie przez całą noc potężny bas potrząsa wnętrznościami, a rytm skutecznie zastępuje wszelkie używki. Organizatorzy Dub Mass odwołując się do etosu D.I.Y., szukają rozwiązań pozasystemowych, które pozwolą nie tylko na zachowanie niezależności twórczości i jej przekazu, ale także na umożliwienie uczestnictwa w niej wszystkim, niezależnie od ograniczeń fizycznych czy ekonomicznych. Próby wymykania się konsumpcyjnym gettom kultury klubowej zaprowadziły ich do opuszczonego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Gdyni Kolibkach. Dzięki przychylności zarządzającego obiektem kolektywu tuBaza, na potrzeby całonocnej sesji sound systemowej już poraz drugi zaadoptowane zostanie klimatyczne wnętrze zabytkowej wozowni.

Dub Mass XV
data: 15.03.2014, sobota
miejsce: TuBaza. Wozownia na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Gdyni Kolibkach, ul.Zwycięstwa 291 (vis-a-vis CH Klif,
skm Gdynia Orłowo)
start: 21:00, koniec: 6:00wsparcie: 15 zł

zagrają:
– Jah Yabbys (UK)
– Forward Ever (UK)
– Piatasz (UK/PL)
– Pandadread Sound System (fullcrew + goście)

O wzmocnienie sił w tańcu, ciepłym i bezkrwawym posiłkiem zadba Vege Family z Gdańska:
http://www.facebook.com/diyvegefamily
Wydarzenie na FB: http://www.facebook.com/events/244802405692545/
Zapraszamy wszystkich o otwartych głowach i oczach, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, kolor skóry czy oczu.
—————————-
Więcej informacji:

jahyabbysJAH YABBYS z Manchesteru to prawdziwy weteran wśród sound systemów, specjalizujący się w muzyce roots reggae. Grać zaczęli pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku i przez ten czas udało im się zagrać u boku większości brytyjskich soundów, wliczając najważniejsze, jak Jah Tubbys, Iration Steppas, Word Sound & Power czy Aba Shant-I. Yabby znany jest na scenie także jako producent ciężkich dubplates „inna King David style”. W tym roku pojawić się ma się jego pierwsze oficjalne wydawnictwo winylowe. Jah Yabbbys towarzyszyć będzie Forward Ever. Obaj selektorzy przylecą do Gdyni uzbrojeni w ekskluzywne produkcje dotychczas niedostępne dla publiczności w Polsce.

PANDADREAD SOUND SYSTEM to półtoratonowa tuba propagandowa, skupiająca wokół siebie selektorów i wokalistów z Trójmiasta i okolic. Operatorzy sound systemu: bratrat i DHS, czerpiąc pełnymi garściami z tradycji muzyki jamajskiej, w swojej
selekcji eksperymentują z jej współczesnymi, elektronicznymi wcieleniami. Przez ponad 7 lat aktywności na polskiej scenie reggae, trójmiejski kolektyw dorobił się wiernej publiki i opinii najlepszej selekcji dub na Pomorzu. W międzyczasie, śladem jamajskich i brytyjskich sound systemów, konsekwentnie budowali własne nagłośnienie, które pozwoliło im nie tylko na organizacyjną niezależność, ale przede wszystkim na realizację własnej koncepcji prezentowania muzyki. Rytm, wolność i bezkompromisowa kontestacja systemowego aparatu przemocy są przesłaniem, które wyraźnie bije z przemyślanego doboru prezentowanych przez Pandadread utworów, wzywając do tańca, świadomości oraz dobrej zabawy w każdym momencie życia. Gościem Pandadread będzie selektor Piatasz, rezydujący w Londynie kolekcjoner płyt winylowych z muzyką roots reggae. Jego
selekcja to głównie zapomniane, ultra rzadkie, winylowe czarne perły, cudem wygrzebane z zakurzonych piwnic i strychów jamajskich imigrantów.
http://pandadread.reggaenet.pl/
————-

Szympans karłowaty, bonobo (Pan paniscus) – gatunek małpy człekokształtnej z rodziny człowiekowatych, jeden z dwóch gatunków szympansów, odkryty w 1928. Podobny, ale smuklejszy i nieco mniejszy od szympansa zwyczajnego (Pan troglodytes). Osiąga od 25 do 45 kg masy i do 120 cm długości ciała, samice są znacznie mniejsze od samców. W odróżnieniu od Pan troglodytes, który znany jest z okazjonalnych polowań na inne małpy, bonobo jedzą głównie pokarm roślinny (szczególnie owoce).

W zakresie zachowań społecznych bonobo wyróżniają się pokojowym usposobieniem, egalitarną strukturą stada oraz dominującą rolą interakcji seksualnych w kontaktach międzyosobniczych. Stada bonobo są luźno związane. System hierarchii społecznej istnieje, ale nie jest tak silnie akcentowany jak wśród pozostałych naczelnych. Grupy liczące kilkadziesiąt osobników rozdzielają się podczas dnia na podgrupy poszukujące pokarmu, które potem z kolei łączą się z powrotem na czas snu. Istotną rolę w stadzie odgrywa kopulacja. Stosunki kopulacyjne są używane do powitań, rozwiązywania konfliktów i pokonfliktowego „godzenia się”, a także jako przywilej udzielany przez samice w zamian za pożywienie. Bonobo są jedynymi poza człowiekiem przedstawicielami naczelnych, u których zaobserwowano pocałunki językowe, spółkowanie pochwowe w pozycji twarzą w twarz i ocieractwo genitalne pomiędzy dwoma samcami. Wszystkie te zachowania zachodzą zarówno pomiędzy blisko spokrewnionymi osobnikami, jak i innymi bonobo w stadzie. Bonobo nie utrzymują stałych związków rodzinnych. Poza rują samica jest receptywna seksualnie przez większą część całego swojego cyklu miesięcznego. Wydłużony okres aktywności seksualnej oraz duża ilość seksu niereprodukcyjnego bardzo upodabnia zachowania seksualne bonobo do zachowań ludzkich.

Zdaniem niektórych badaczy bogactwo zachowań seksualnych u bonobo jest mechanizmem przyczyniającym się do złagodzenia zachowań agresywnych u samców. Podobne znaczenie mają inne formy kontaktów interpersonalnych – zabawa, wzajemne iskanie, okazywanie troski i współczucia. Zachowania agresywne są rzadko obserwowane. Wielką rolę odgrywają u bonobo samice, wokół których ogniskuje się życie zbiorowości i których pozycja wygląda na dominującą. Tworzą one bardzo bliskie wzajemne więzi, co jest rzadkością wśród naczelnych. Przypuszcza się, iż sojusze samic mogą stanowić antidotum na typową samczą agresję albo są sposobem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa samic podczas wspólnego żerowania. W 1994 odkryto, że bonobo rozpoznają same siebie w lustrze, czyli zdają test samoświadomości.

Bonobo komunikują się z innymi członkami stada przy pomocy gestów i dźwięków podobnie jak ludzie, jednak język bonobo nie został do tej pory odszyfrowany. Znane są jednak ich niektóre znaki gestykulacyjne, takie jak na przykład zaproszenie do zabawy. Dwa bonobo, o imionach Kanzi i Panbanisha, zdołały nauczyć się (przy pomocy badaczy) języka złożonego z 400-500 znaków leksygraficznych (symboli geometrycznych). Potrafią one „pisać” używając specjalnej klawiatury z tymi symbolami oraz są w stanie odpowiadać nimi na zdania wypowiadane głosem przez ludzi. Mimika bonobo jest zrozumiała dla ludzi. Szympans karłowaty jest gatunkiem zagrożonym, zarówno wskutek utraty siedlisk przez ekspansję człowieka, jak i polowań. Ocenia się, że ich liczba na wolności to około 10 000 (dane z grudnia 2004).

——————————-

Współpraca i patronaty:

http://www.facebook.com/halotubaza

http://www.trojmiasto.pl/

http://www.toksyna.fm/

http://www.reggaenet.pl/

The home of dub

http://www.riddim.pl/

http://www.mash-up.pl/

http://www.facebook.com/diyvegefamily

Posted by yarecki

writer @ dubmassive.org # selecta @ Steppa Warriors Steppa Warriors # Dub and sound system addicted