Netlabelowy raport – marzec 2014

RSM Vs Dubophonic All-Stars - Time for Tea (front)Marcowy przegląd rozpoczniemy od netlabelu Dubophonic, który uraczył nas 2 wydawnictwami – Sunjaman z EP „Outta Here” oraz Red Star Martyrs & Dubophonic All Stars. Sunjaman, producent pochodzący z Grecji (na co dzień działający w Atenach) serwuje nam mieszankę stylów jungle, steppers, rootstep, a wszystko w dubowym sosie. Jednak to drugie wydawnictwo zaciekawiło mnie o wiele bardziej – po pierwsze pojawili się tam muzycy m.in. z Jamajki, Argentyny oraz Puerto Rico, a po drugie stworzyli muzykę relaksacyjną z dużą dozą chill-outu. Każda kompozycja to inna bajka, choć pojawiają się tu różne wersje tych samych utworów. I tak sekcja saksofonu w „Spanish Town Tea” pozwala przenieść się w daleki orient, zaś „Te Espanol” z gitarą akustyczną i mocnym basem daje niecodzienny, pozytywny efekt.

Kolejny netlabel, który raczy nas dwoma wydawnictwami z UK, to Dubkey. Pierwszy to Unitone Soundimentional, drugi to Ashley. Dla Unitone to pierwszy album wydany dla netlabelu, a muzyka na nim to solidny dubowy walec z roots i steppersami. Z takimi hitami, jak „Chatty Mouth” (Zebby Blax), śmiało mógłby królować na sound systemach. Również śpiewany przez Hatta Benji „What You Gunna Say” zasługuje na wielkie brawa. Szczerze mówiąc cała płyta może śmiało pojawić się na scoopach na całym świecie, natomiast Unitone życzę by wydawali częściej lub wydali coś na winylu. Na zachętę obejrzyjcie sobie klip do „Let Jah Be Your Guid” w wykonaniu Sis Dinah.

dubkey016-400Drugi album – „Babylon Institution” – to produkcja Ashley, który jest starym wyjadaczem, jeśli chodzi o netlabele, on natomiast proponuje nam wycieczkę w klimatach zbliżonych do Scientista czy Roots Radics, czyli instrumentalny dub. Naprawdę niesamowity klimat tej muzyki i podziw do tego iż Ashley tworzy sam takie kawałki zmuszają nas do zasłuchiwania się w tym dziele.

Marzec był udany dla wydawnictw netlabelowych i podkreśla to album „Evening News in dub” z netlabelu dubbhism. Już od pierwszego kawałka atakuje nas żywioł ska, rocksteady oraz roots reggae prosto z Holandii, do tego dużo sosu dubowego. Fajne wokale i cudowne dęciaki to ozdoba 5 utworów, które Evening News nam daje, dodatkowo bardzo dobrze wyeksponowany bas, czego chcieć więcej! To jest na razie mój faworyt, jeśli chodzi o wydawnictwa netlabelowe w tym roku, bo chociaż wielkim fanem ska nie jestem, to ta płyta zdobyła me serce.

Na koniec zostawiłem netlabel ODG i album Mayd Hubb vs Full Dub, czyli ekipy z Francji, które są już znane szerszej publiczności. Album składa się z 6 utworów które są kwintesencją francuskiego dubu – sporo eksperymentów i specyficzne podejście do dubu, które ma rzesze fanów.

evening-news-in-dub-400Poniżej macie linki do wszystkich tych wydawnictw, więc nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wam miłego słuchania!

http://dubophonic.blogspot.com/2014/03/dph012-sunjaman-outta-here-ep.html

http://dubophonic.blogspot.com/2014/03/dph013-red-star-martyrs-vs-dubophonic.html

http://dubkey.com/dubkey015.html

http://dubkey.com/dubkey016.html

http://www.dubbhism.com/2014/03/out-now-evening-news-in-dub.html

http://odgprod.com/2014/03/mayd-hubb-full-dub/