Dub Mass XVIII / 20.02.2015 / Gdańsk

poster-netpreview-dXVIII edycja dubowej dyskoteki z najlepszą selekcją muzyki roots & culture, potężnym nagłośnieniem, wegańską kuchnią i niepowtarzalnym klimatem.

Zagrają:
• Terrortone Sound (Tony Modesty, Daddy Ranx, Swivo), Londyn UK
• Pandadread Sound System

Piątek, 20.02.2015
Godz. 21:00 – 6:00
KSA Protokultura
Gdańsk Stocznia, ul. Niterów 29b
Wsparcie: 15 zł

Więcej informacji i dyskusje: https://www.facebook.com/events/678585405584382/
O ciepły posiłek dodający sił w tańcu zadba catering zielonookiej od warzyw Marzeny
(http://www.oczyzieloneodwarzyw.blogspot.com)
Wszystkich kochających bas pulsujący w żyłach, serdecznie zapraszamy.

Kontekst:
Sound system to zjawisko sięgające korzeniami Jamajki lat ‘60 ubiegłego wieku, kiedy to mobilne, często prowizoryczne systemy nagłośnieniowe dostarczały rozrywki ludziom z ubogich dzielnic Kingston. Towarzysząc narodzinom muzyki ska i kolejnych mutacji karaibskiej muzyki, jak reggae i dancehall, z czasem sound systemy przestały być jedynie rozrywką, a stały się ważnym zjawiskiem społecznym, głosem politycznym oraz bezprecedensowym elementem kulturotwórczym. Najlepsze i najpopularniejsze sound systemy wyłaniane były tradycyjnie podczas tzw. sound clashy, podczas których na jednym parkiecie grało na przemian 2 lub więcej sound systemów. Publika owacjami wybierała ten, który tej nocy mocniej brzmiał, miał lepszy kontakt z publicznością, a przede wszystkim grał lepsze utwory. Wraz z emigrantami idea sound systemu przepłynęła do Wielkiej Brytanii, skąd od lat skutecznie zaraża resztę kontynentu. Kilka lat temu zjawisko przywędrowało także do Polski, m.in. za sprawą trójmiejskiego Pandadread Sound System.

Formuła sesji sound systemowej zdecydowanie różni się od koncertu, czy imprezy klubowej i w osobach postronnych często wywołuje dysonans związany z wymykaniem się znanym kategoriom muzycznej rozrywki. W trakcie sesji, trwającej nawet do 8 godzin, szczególnie ważne jest ciągłe budowanie nastroju i utrzymywanie kontaktu z publicznością. Prezentowane utwory grane są często w kilku różnych, często unikalnych, niepublikowanych (dubplates) lub dedykowanych danemu sound systemowi (specials) wersjach, także instrumentalnych, które przetwarzane na bieżąco przy pomocy efektów dźwiękowych stają się akompaniamentem pod śpiew lub melodeklamacje wokalistów. Najbliższą okazję uczestniczenia w sesji sound systemowej będą miały osoby, które w nocy z 20 na 21 lutego 2015 wybiorą się do nowootwartego miejsca w postindustrialnym otoczeniu Stoczni Gdańskiej (ul. Niterów 29b) – Klubu Sztuki Alternatywnej “Protokultura”.

Na XVIII odsłonę cyklu Dub Mass, lokalna ekipa Pandadread Sound System zaprosiła weteranów londyńskiej sceny sound systemowej – Terrortone Sound, który odwiedzi Trójmiasto w trzyosobowym składzie: Tony Modesty (selektor/operator), Daddy Ranx (dj), Swivo (selektor).

Informacje o grających:
terrortone-and-princeallaOryginalny Paddington Terror Sound System powstał w 1969 roku za sprawą Miss Olive Douglas i jej marzenia o zostaniu pierwszą kobietą w Wielkiej Brytanii posiądającą własny sound system. Przez całe lata ’70 i ’80 sound system królował w zachodnim i północnozachodnim Londynie, grając co tydzień sesje z takimi soundami jak: Java, Duke Vin, Lord Koo’s, Success, King Tropical, Warrior, Revolution, Coxsone, Frontline czy Jah Shaka. W tamtych czasach parkietów do grania dla sound systemów nie brakowało, regularne sesje z udziałem Paddington Terror odbywały się m.in. w takich miejscach jak Paddington School, Route 18, Crypt, czy legendarnym Peoples Club. Tony Douglas (wokalista) dołączył do rodzinnego sound systemu Wallego B(selektor/operator) w 1975 roku. Tony Modesty (selektor/operator) i Daddy Ranx (dj) zostali przyjęci w szeregi sound systemu w 1977 roku. Wszyscy wypracowywali swoją pozycję w sound systemie od zera, noszenia sprzętu i lutowania kabli.
terrortone-stack„Kiedy dana jest ci okazja przyłączenia się do dużego Sound Systemu, zgadzasz się nie oglądając się za siebie. To cudowna szansa, którą trzeba docenić” – wspomina tamte czasy Tony Modesty. Dorastanie pośród niewielkiej czarnej społeczności dzielnicy Paddington, jak i muzyka odegrały znaczącą rolę w wychowaniu członków Terrortone. “Nasz powrót na Jamajkę był kluczowym momentem dla rodziny”, mówi Wally B. „Na Jamajce na prawdę czujesz reggae. Ciężko to porównać z innymi miejscami.”
W trakcie swojej ponad czterdziestoletniej kariery, dziś już pod zmienioną nazwą, Terrortone Sound konsekwentnie pracował na opinię jednego z najciężej pracujących sound systemów w Anglii, wypuszczając spod swoich skrzydeł kilku szerzej znanych na scenie reggae artystów, jak bracia Keith i Tony Douglas, Sweetie Irie, Joe Ninety czy Daddy Ranx. W 2003 roku po raz pierwszy zagrali poza granicami Wielkiej Brytanii, rozpowszechniając i promując dźwięki roots & culture oraz panafrykański przekaz podczas trasy po Europie. Przekaz Terrortone Sound kierowany jest przede wszystkim do współczesnej młodzieży, aby trzymała się z dala od narkotyków, broni i przestępstw. Wszystkim dj-om, sound systemom i selektorom sugerują, aby upewnili się, że ich przekaz jest świadomy. By pamiętali, że muzyka jest potężną bronią. Niech promują z jej pomocą pokój, miłość, harmonię i jedność.

pandadread-stack-1Pandadread Sound System – to oparta na potężnym basie dziesięciokilowatowa, mobilna tuba propagandowa, skupiająca wokół siebie selektorów i wokalistów z Trójmiasta i okolic. Operatorzy sound systemu: bratrat (selektor/operator) i DHS (selektor/dj), czerpiąc pełnymi garściami z tradycji muzyki jamajskiej, w swojej selekcji eksperymentują z jej nowoczesnymi, elektronicznymi mutacjami. Rytm, miłość, wolność i bezkompromisowa walka z wszechobecnym aparatem przemocy są uniwersalnym przesłaniem, które wyraźnie bije z doboru prezentowanych przez nich utworów.
============================
Współpraca i patronaty:
http://pandadread.reggaenet.pl/
http://www.blackgoodies.pl/
http://www.toksyna.fm/
http://www.oczyzieloneodwarzyw.blogspot.com/
http://www.trojmiasto.pl/
http://www.reggaenet.pl/
http://www.rrr.com.pl/
http://www.riddim.pl/
http://www.toksyna.fm/
http://www.dubmassive.org/
• Klub Sztuki Alternatywnej „Protokultura”
• Stowarzyszenie Promocji Kultury „Underground” Kwidzyn
• Medulla Oblongata Crew

Posted by yarecki

writer @ dubmassive.org # selecta @ Steppa Warriors Steppa Warriors # Dub and sound system addicted