Dub Dynasty – „Holy Cow”

Holy-Cow-Album-ArtDub Dynasty, czyli połączone siły Alpha Steppa i Alpha&Omega powracają z trzecim albumem i całą masą muzyki – na podwójnym LP mamy 16 kawałków, a w wersjach cyfrowych dodatkowe, bonusowe tracki. Czego tym razem spodziewać się po tej dubowej rodzinie?

Zacznijmy od gości, bo tych jest sporo. Mamy tu świetnie wypadającego na mocnych rytmach Cologne, co zresztą było już wcześniej słychać na „Rooted & Grounded”, wtóruje mu Ras Tinny. Z damskich wokalistek jest Kiangana oraz Sista Jane Warriah. Listę zamykają Iyano Iyanti oraz Violinbwoy.

Muzycznie dostajemy to, co najlepsze z Alphy&Omegi i Alphy Steppy. Hipnotyczne, korzenne rytmy niejednokrotnie z etno-elementami wypełnione dubową magią – posłuchajcie tylko „I Am Dub”.  Niesamowite są kawałki z damskimi wokalami – najpierw przepiękny, ciężki i wolny hymn „Material Things” a później rozpędzony „Oh Father” z Kianganą – ci, którzy lubią klimat Alphy&Omegi z kawałków w stylu „Rastafari” będzą zadowoleni. Drugi utwór z Kianganą zresztą jest też w podobnym klimacie, jej niespieszny śpiew oparty o masywną i szybką linię basową wypada naprawdę świetnie. Podobnie jest z piękną melodią graną przez Violinbwoya w „The Orchard”.  W środku albumu trafiamy także na mój ulubiony, masakrujący dub „Rig Veda” będący chyba najlepszą kombinacją dwóch stylistyk siedzących w głowach autorów tego albumu. Poniżej w wersji dubplate grane przez Iration Steppas:
Cologne bardzo przypadł mi do gustu na „Rooted & Grounded”, tutaj znów brzmi rewelacyjnie na steppersowych rytmach w sam raz na soundsystemową sesję, podobnie jest z kawałkami z Ras Tinnym.

Epic moment with Blackboard Jungle & Little Omara skanking on the stage!!! International Dub Gathering is a must!!!

Opublikowany przez Dub Academy na 30 marca 2016

Bas tradycyjnie masuje wnętrzności przy głośnym odsłuchu, ale co najbardziej mnie urzekło w tym albumie to jego różnorodność, spojona tą baśniową, transową aurą, niczym z jakiegoś magicznego lasu pełnego elfów z bajkowymi instrumentami i podejrzanymi grzybkami, ułatwiającymi kontakt z duchami…. Zresztą w niejednym kawałku słychać odgłosy ptaków – patrz „Footsteps” czy „Holy Cow”. A jak już jesteśmy przy przy tym utworze-opowieści – tytuł uświęcający te zwierzęta można odczytać wielorako, krowa była i jest w wielu religiach obiektem kultu. W odniesieniu do cywilizacji może być ostrzeżeniem – jak bardzo negatywnie wpływamy na środowisko, stosując przemysłowy chów oraz jak nisko gatunek ludzki może upaść, jeżeli przyjrzeć okrucieństwu tego procederu – po łagodniejsze szczegóły odsyłam chociażby na Compassion In World Farming.

Podsumowując – dubowa dynastia ma się bardzo dobrze, jest blisko natury i wciąż zajumje się dubem i czarami.

Linki:

http://www.steppas.com/steprec

http://alphaandomega.co.uk

Posted by yarecki

writer @ dubmassive.org # selecta @ Steppa Warriors Steppa Warriors # Dub and sound system addicted