Dub Clash Trójmiasto – Dub Condcutor vs Indica Dubs, Adam Prescott vs The Illuminated // 05.04.2014 // Sopot

dc5-web Dub Clash jest specjalną odsłoną cyklu Dub Club Trójmiasto, nawiązującą do jamajskiej tradycji sound systemowych pojedynków. 5 kwietnia 2014 w sopockim Sfinksie700 o jak największy aplauz polskiej publiczności w muzycznej walce na unikalne produkcje, remixy i przede wszystkim ekskluzywne dubplates będą konkurować jedni z najciekawszych młodych producentów współczesnej sceny dub i dubstep. W rundzie pierwszej zmierzą się brytyjscy specjaliści od współczesnego 
roots: Dubconductor i Indica Dubs. W rundzie drugiej, elektronicznymi odmianami dubu mierzyć się będzie anglik Adam Prescott i holendrzy z The Illuminated. Za niezbędny nadmiar niskich częstotliwości odpowiedzialny będzie Pandadread Sound System. Przepiękne melodie, unikalne tjuny, basowe dropy i niemal sportowe emocje gwarantowane!

Main:
Intro: Pandadread Sound System
Runda 1: Dubconductor (UK) vs Indica Dubs (UK)
Runda 2: Adam Prescott (UK) vs The Illuminated (NL)

Outro: Mack 

Fontanna:

Kjub (Medulla Oblongata)

Chainba (Bass Invaders)

Rzepa

Pandadread

 

Sobota 05.04.2014

Miejsce: Sfinks700, ul Mamuszki 1, Sopot

Start: 22:00, koniec 6:00

Wstęp: 20 zł do 23:00 // 25 zł po 23:00

 

Facebook event: https://www.facebook.com/events/1462539267299004/

Idea sound clashy wywodzi się z Jamajki. Od lat 50 zeszłego wieku uliczne sound systemy grające ska, reggae i dancehall rywalizują o tytuł najlepszego. Wszelkie wątpliwości rozwiewa pojedynek, gdzie na jednym parkiecie wg prostych zasad grają na przemian dwie ekipy. Wygrywają Ci, którzy mają lepsze tjuny, zaskakujące dubplaty, grają lepiej, głosniej, a wokalista jest bardziej pyskaty. Mówi się wtedy, że lepszy sound „zabija” słabszy. Rolę jury pełni skandująca swoje poparcie publiczność.

Pierwszym odnotowanym clashem był pojedynek pomiędzy sound systemami Tom the Great Sebastian i Count Nick w 1952. Ta forma rozrywki dość szybko stała się ważnym elementem kultury reggae i czasem przybierała bardzo brutalną postać. Oprócz słownych i muzycznych przepychanek, nieraz dochodziło do pobić zawodników i kibiców konkurencyjnej ekipy, czy sabotowania nagłośnienia. Wraz z karaibskimi imigrantami, sound clashe trafiły do Wielkiej Brytanii. Zjawisko to sportretował w 1981 roku Franco Rosso w kultowym filmie „Babylon”. Film bardzo dobrze oddaje realia czasów, kiedy sound systemy jak Jah Shaka konkurowały o tytuł najlepszego w Londynie, a konkurencja była niemała, gdyż w każdej dzielnicy zamieszkiwanej przez imigrantów ze wschodnich Indii działało po kilka takich sound systemów.

Główne zasady takiego pojedynku są proste. Sound systemy grają w ciągłej interakcji na przemian, zmieniają się co określoną ilość czasu. Początkowo może być to np. 30 minut, jednak czas grania skraca się po każdej takiej zmianie, aż do momentu kulminacyjnego – grania utwór za utwór (dub fi dub). Podczas zmian publika aplauzem wyraża swoje poparcie dla jednej ze stron, a sound systemy robią wszystko, by zdobyć jej przychylność dla siebie i umniejszyć przeciwnikowi.

______________________________________________________________________

DUBCONDUCTOR (UK)

Dubconductor to pochodzący z Manchesteru kolektyw, który powstał z miłości do muzyki reggae i kultury soundsystemowej. Ich sound system grał na wielu znakomitych imprezach w Wielkiej Brytanii i Europie, a tworzone przez nich dubplates można usłyszeć na najznakomitszych sound systemach jak np. Iration Steppas. W 2012 roku założyli własną wytwórnie płytową – Dubconductor Music, na której z powodzeniem wydają swoje produkcje. Do tej pory na ich płytach gościnnie wystąpili Reality Souljahs oraz Dixie Peach. W najbliższym czasie mają zamiar przeprowadzić szturm na brytyjski rynek dubowy za pomocą nowych kolaboracji z Jamajskimi wokalistami. Rok 2014 zapowiada się dla nich bardzo obiecująco pod wzglądem wydawniczym.

Home

https://soundcloud.com/dubconductor

INDICA DUBS (UK)

Indica Dubs to niezależne wydawnictwo, studio i sound system z Londynu, specjalizujące się we współczesnych odmianach muzyki roots/dub. Sukh Indica, odpowiedzialny za label i produkcje sygnowane logiem Indica Dubs, rozpoczął swoją działalność jako 20 latek, wydając w 2010 roku świetnie przyjęty i błyskawicznie wyprzedany 7″ singiel winylowy „Lion Step” produkcji Kibir La Amalak. Od tego czasu pod szyldem ID pojawiło się aż 14 winylowych singli, jeden album długogrający, a także singiel dla Jah Waggys Records oraz niezliczona ilość dubplates. Produkcje Indica Dubs grane są z powodzeniem przez sound systemy na całym świecie, z Jah Shaka Sound System na czele. Wśród postaci współpracujących ze studiem jest wielu uznanych na scenie sound systemowej, jak producenci Dougie Conscious, Uprising Sounds, Kibir La Amalak, wokalista Tenna Star, duet wokalny Reality SoulJahs, instrumentaliści Jonah Dan i I-David, wokalistka Judy Green, czy szwedzki deejay Dan I Locks.

http://indicadubs.bandcamp.com/

http://soundcloud.com/indicadubs

http://www.facebook.com/IndicaDubs

 

ADAM PRESCOTT (UK)

Adam Prescott 1Pochodzący z Nottinghamm Adam Prescott jest jednym z najbardziej ekscytujących młodych producentów Brytyjskiej sceny Digital Roots. Dzięki wsparciu Iration Steppas szybko ustabilizował swoją pozycję jako jeden z głównych graczy w reformie reggae/dub na wyspach brytyjskich, z pierwsza klasą oryginalnych tunów, nagrywając takich wokalistów jak Daddy Freddy , Brother Culture, Dynamite Mc, Jah Screechy, Rod Taylor. Drugim torem działalności Adama są jego cenione, ekscytujące i niezwykle rozchwytywane remiksy dla wytwórni Nice Up! oraz Mindstep Music, jak również artystów takich jak Mungo’s Hi-Fi, Radikal Guru, Earl 16, Dub Pistols, RiddimTuff, Partystyle, Vibration Lab i wielu innych. Dodając do tego wszystkiego ciągłe granie w brytyjskich rozgłośniach radiowych takich jak BBC Radio One, 1Extra, oraz Rinse FM – Adam staje się w tym momencie jednym z najgorętszych artystów młodej generacji brytyjskiej sceny sound systemowej. 

Po dołączeniu do Reggae Roast Records, jednego z najbardziej szanowanych reggae dub labelów w UK stał się jego integralną, dynamiczną częścią. Pisząc i produkując własne niepowtarzalne rytmy z uznanymi i powszechnie szanowanymi artystami , uzyskiwał wsparcie i pomoc od największych nazwisk artystów i selektorów. Zawładną publicznością regularnymi występami na wielu uznanych festiwalach (Outlook, One Love, Glastonbury etc.) oraz w na największych imprezach w klubach (Subdub, Detonate, Reggae Roast Jamdown etc.). Ze swoim unikalnym stylem, markowym roots , dubem, dubstepem i energetycznymi steppers’ami występuje u boku wiodących ekip sound systemowych w Europie jak David Rodigan , Channel One, Dubkasm. Z nadwyżką projektów i kalendarzem wypełnionym po brzegi imprezami Adam nie zwalnia ani na chwilę w swej muzycznej podróży. 

http://www.soundcloud.com/adam_prescott
http://www.facebook.com/prescott.dj 

 

THE ILLUMINATED (NL)

illuminated 2Oprócz wielu dyskusyjnych faktów na temat źródeł dubstepu, kilka z nich jest jednak uznanych za pewnik. Faktem jest, że dzwięki te po raz pierwszy rozbrzmiały w południowym Londynie. Faktem jest, że labele takie jak Big Apple, DMZ i Tempa, były kluczowe we wspieraniu świeżego dźwięku i młodych producentów, których muzykę później określono mianem dubstep (kreację tego terminu przypisuje się DJ Hatcha). 

Kolejnym faktem jest to, że muzyka którą znamy i kochamy, wyrosła z połączenia wielu gatunków takich jak dub/reggae, grime czy garage, przy silnym wpływie powstałej oryginalnie na Jamajce kultury soundsystemowej. Ten ostatni fakt zdaje sę być najważniejszym, gdy słucha się muzyki trzech holenderskich producentów, znanych pod nazwą The Illuminated. 

Dyzz, Rebus i Vence są dobrze znani w rodzinnej Holandii dzięki ich kultowemu już cyklowi imprez – MaasBASS. Pośród grona ich znamienitych gości wymienić można np. Kaiju, Quantum Soul czy Congi. Jednak to ich autorska muzyka zapewniła im szerszą sławę. Wszystko zaczęło się, gdy jedną z ich pierwszych produkcji – Scavenger, zagrali w swojej audycji w BBC Radio 1 Skream i Benga. Od tamtego czasu, grono najznamienitszych graczy takich jak np. Joe Nice, N-Type czy Walsh, wspierają i grają ich produkcje na całym świecie. 

2013 był dla The Illuminated bardzo pracowitym rokiem. Mają za sobą swoje pionierskie wydawnictwo na pierwszej kompilacji FatKidOnFire, debiutancki winyl dla New Moon Recordings oraz epke dla Underslung Audio.

https://www.facebook.com/illuminatedNL
https://soundcloud.com/theilluminated

Posted by yarecki

writer @ dubmassive.org # selecta @ Steppa Warriors Steppa Warriors # Dub and sound system addicted