Nello B – „Vibes Overdue”

nelloB-rectoChoć nowicjuszem nie jest, to szczerze mówiąc przed otrzymaniem tej płyty Nello B (Nelson Barret) był dla mnie nieznany. Swoją niewiedzę szybko nadrobiłem i z wielkim zaskoczeniem zacząłem sprawdzać dorobek muzyczny tego Jamajczyka, a ma na swoim  koncie występy m.in z sound systemami Cultural Warriors, Koogah, Black Messenjah, RDK, Little Lion oraz sam koncertuje z zespołami The Vibes Crew, Restless Mashaits, Mix Up Race oraz Positiv Band. Doznałem szoku gdy zobaczyłem kto jest odpowiedzialny za stronę muzyczną płyty Nello B, a są to m.in. OBF/Top Ranking Geneva, Romain Iron Dubz, Russ Disciple, Yannis Rockradiohermes Ruben – czołówka producentów, która robi wrażenie.

Płytę otwiera mocny tjun „Keep the faya burnin”, za który odpowiedzialni są Francuzi z OBF z wersją dubową i to właśnie ten utwór w mrocznym klimacie udowadnia, że Francuzi są w najwyższej formie, a Nello swoim śpiewem dodaje kawałkowi niesamowitej mocy. Za kolejne 4 kawałki, a dokładniej za mix odpowiedzialny jest Russa D. I tak: „No love”  to steppers i naprawdę przyjemny głos Nella B, w „InI Soldier” zostaje wsparty w chórkach przez Christine Miller, wszystko razem z piękną melodyką tworzą bardzo dobry kawałek. W „Run run run” dostajemy solidny dub, w następnym kawałku pojawia się gość dobrze znany na całym świecie – Brother Culture, a na melodyce gra Addis Pablo, co w całości brzmi genialnie. Numer 6 to dzieło Iron Dubz czyli Francuzów, którzy specjalizują się w cięższych dubowych brzmieniach, a „Full Time” w połączeniu z głosem Nello B tworzy kawałek który zagości na sesjach na całym świecie, choć szczerze mówiąc każdy kawałek z tej płyty zasługuje, aby go grano wszędzie, gdzie dźwięki reggae dub są mile widziane! Nello B na swojej płycie odwołuje się też do korzeni iw  „Stop that Train” sekcja dęta i rytmiczna współgra ze sobą i tworzy jeden z najłagodniejszych kawałków na płycie, a następny utwór „Country Life” to jeden z tych, przy których ciało samo się rytmicznie buja. Tekstowo Nello B wypada wyśmienicie, choćby w „Good over Evil” a jego głos uspokaja nawet gdy śpiewa o tak poważnych sprawach. Ostatni z regularnych kawałków to „Dance&Shout” a piękny mix Russa D dodaje niesamowitej mocy, na deser mamy wersje dub 2 kawałków, o jednym w roli głównej z OBF wspominałem na początku, drugi natomiast to „Diamonds&dub”.

Nello B na co dzień mieszka w Szwajcarii, a swój wokal nagrywał w Genewie, gdzie działa także wydawnictwo Addis Records, które wydało ta niesamowitą płytę. Warto posłuchać tego wydawnictwa, już dawno nie trafiłem na płytę gdzie głos pasuje tak dobrze do każdego kawałka.