Dubowy Uniwersytet Reggae na Ostróda Reggae Festiwal 2014

katzJako oficjalny partner medialny Ostróda Reggae Festival, chcielibyśmy zaprosić Was na szczególne wydarzenie. W bogatym programie działań towarzyszących tej imprezie  (14-17.08) jak zwykle ważne miejsce zajmuje edukacja oraz projekcje filmowe w ramach odbywającego się codziennie w miejscowym amfiteatrze Uniwersytetu Reggae. Jednym z punktów programu zajęć będzie spotkanie z Davidem Katz’em, słynnym brytyjskim dziennikarzem i pisarzem. Na Uniwersytecie Reggae 15.08 przedstawi ilustrowany unikalnymi multimediami wykład pt. „Dubowa rewolucja: geneza powstania najbardziej wpływowego jamajskiego wynalazku muzycznego”. David jest autorem książek „People Funny Boy: The Genius of Lee ‘Scratch’ Perry”,”Solid Foundation: An Oral History of Reggae” oraz “Caribbean Lives: Jimmy Cliff”. Jego artykuły i zdjęcia publikowane były w takich pismach jak Mojo, The Guardian, The Independent, The Telegraph czy Riddim. David wydaje płyty, udziela się w filmach dokumentalnych i fabularnych, wykłada na uniwersytetach. Jego comiesięczne imprezy DJ’skie „Dub Me Always” w the Ritzy w Brixton są stałym elementem londyńskiego życia nocnego, a on jest jednym z kluczowych światowych specjalistów od historii reggae.

Katz supportował m.in. Lee Scratch Perry’ego w Royal Festival Hall, Mad Professora w Momo’s Kemia Bar oraz Horace’ego Andy, Aswad i Rico w Jazz Café. Grał z Ras Kush z Black Redemption Sound System w Nowym Jorku i Rio de Janeiro. Prowadził publiczne debaty z Bunny Wailerem, Ritą Marley, Chrisem Blackwellem, King Jammy’m, Bunnym Lee, Horace’m Andy, The Skatalites, Derrickiem Morganem i wieloma innymi na takich festiwalach jak Rototom Sunsplash i Reggae Geel. Prezentował prace naukowe na temat reggae na Uniwersytecie Indii Zachodnich na Jamajce oraz na uniwersytetach w Brazylii i Włoszech.
W ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat lub więcej, jamajska muzyka popularna rzadko była w zastoju, a bardziej kwitła innowacjami grupy zaangażowanych praktyków, które nieustannie pchali ją na nowe tory. Chociaż światu zewnętrznemu trochę czasu zajęło zauważenie dźwięków z tej karaibskiej wyspy, a jeszcze więcej czasu ich zrozumienie, niezaprzeczalnym faktem jest, że w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci Jamajka wywiera nieproporcjonalnie duży wpływ na technikę i praktykę muzyczną na całym świecie. Dub okazał się być najbardziej wpływowym podgatunkiem reggae. Bez dubowych innowacji pionierskich jamajskich inżynierów nagrań i producentów, rap nigdy nie stałby się najpopularniejszym gatunkiem kultury popularnej, a różne formy muzyki tanecznej napędzanej technologią prawdopodobnie nigdy by nie powstały. Na pewno nie słuchalibyście dubstepu, tak obecnie popularnego w wielu krajach. Tak więc, kto dokładnie odpowiedzialny jest za dub? Jakim celom pierwotnie służył i jak zmieniały się one na przestrzeni czasu? Czy dub jest stałą formą czy przechodzi zmiany?
15.08 (piątek), 12:00, wstęp wolny
Uniwersytet Reggae, sala kameralna amfiteatru w Ostródzie, ul. Mickiewicza 17a

Posted by King_DuBear