Jacob Sounds Studio

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nazwa: Jacob Sounds Studio

P1000365Opis: „Wszystko to się zaczęło w roku 2008 , kiedy grając w zespole Alla Wi Band zapragnąłem mieć na własność miejsce do nagrywania naszego materiału z zespołem, miksowania nagranych śladów oraz spędzania mile Dub’owych wieczorów w gronie moich kumpli z którymi grałem..” I tak też się stało.. W niewielkim pokoju o wymiarach 8×3,5 m który znajdował się w moim domu, początkowo w ogóle nie zaadaptowanym akustycznie na ten cel, graliśmy próby oraz nagrywaliśmy wszystko co nam się przytoczyło w danej chwili. W pierwszych fazach, panował dość spory bałagan w owym pokoju z racji iż była to przyboczna sypialnia. W momencie kiedy ogarnąłem to wszystko tak jak chciałem, zacząłem powolutku adaptować pomieszczenie materiałami akustycznymi by zniwelować niechciane efekty odbijające dźwięk przez gołe ściany.

IMG_2321Następnym krokiem był sprzęt.. Dużo wcześniej nagrywaliśmy swoją muzykę u naszego gitarzysty w domu, za pośrednictwem interfejsu audio oraz programu DAW w komputerze. Ale jednak ja osobiście pragnąłem czegoś innego, o całkowicie innym brzmieniu i stylu nagrywania… Udało mi się wtedy zakupić rejestrator 8-smio śladowy Tascam 238 który nagrywał dźwięk na kasetach magnetofonowych . Przy współpracy tego urządzenia z małym mikserem Soundcraft Spirit Folio FX8 nagrywaliśmy naszą muzykę. Perkusja nagrywana była wtedy na 3 ślady z racji tego że trzeba było się z resztą instrumentów wyrobić by zmieścić się w 8-smiu. Wtedy była nam już bardzo dobrze znana technika nagrywania w programach DAW , ale mnie to nudziło 🙂 wolałem jak się taśma przesuwała ze szpuli na szpule , dodając do tego oczywiście niesamowity efekt brzmieniowy całości nagrania. Po ukończeniu adaptacji pomieszczenia pod nagrywanie, oddzieliłem pomieszczenie nagrań od reżyserki i wtedy się wszystko zaczęło poważnie rozkręcać. Z dużą pomocą mojego brata Przemka, udało mi się zakupić nieco większą konsolę mikserską Ramsa WRS4412 którą bardzo polubiłem. Zacząłem jednak wtedy trochę już się posługiwać w swoim studio interfejsem audio I/O i oprogramowaniem DAW z kilkoma przydatnymi wtyczkami oraz pluginami. Ale niee.. Mnie dalej ciągnęło do taśmy i rejestratorów na taśmę. Chwilę później udało mi się kupić bardzo dobrze brzmiący i w świetnym stanie rejestrator również 8-smio śladowy Otari MX5050 na taśmę pół calową (1/2”) , którym wręcz byłem zachwycony i nie mogłem oczu z niego spuścić.. Został on godnie po dzień dzisiejszy w moim studio. Dwa lata później, sprzedałem swoją konsolę Ramsa WRS4412, kupując jednocześnie większy mikser jakim jest Soundcraft 8000, ale o takiej samej ilości kanałów wejściowych , jednakże dużo bardziej poszerzonej korekcji EQ , większej ilości wyjść Aux oraz Subgroup – co bardzo mi uprościło sprawę z nagrywaniem śladów na mojego Otari. Przy miksach na tej konsoli korzystam z osobnych kompresorów oraz bramek PreSonus oraz Drawmer zapinanych na kanałach poprzez wejścia Insert w mikserze. Jako procesory efektów wykorzystuję urządzenia takie jak Lexicon MX300 oraz Line6 Echo Pro. Bardzo ciekawą sprawą było nabycie przeze mnie sprężynowego reverbu firmy Fisher o nazwie Spacexpander którego zdarza mi się używać bardzo często w miksie.. Dźwięk odtwarzam za pośrednictwem pasywnych monitorów studyjnych Tannoy DMT 12.

W napływie funduszy zebranych podczas mojej pracy jako realizator dźwięku przy koncertach i imprezach Live, zakupiłem kilka przydatnych oraz klasycznych mikrofonów takich jak Sennheiser MD421 , Shure SM57 , pojemnościowych Neumann serii TLM oraz AKG.

IMG_2323Obecnie w moim studio przewinęło się wiele wiele różnych projektów , tych też nie do końca związanych z muzyką Reggae/Dub . Po upadku mojego starego składu Alla WI Band , założyłem nowy wraz z moim niezawodnym gitarzystą Matikiem z wcześniejszej formacji – jest to nowo narodzone Inity Sounds. Pod taką też nazwą produkowaliśmy we dwóch własne riddimy w moim studio które zresztą nie wszystkie zostały upublicznione. Nagrywamy muzykę z Inity Sounds Band, oraz prowadzimy produkcję naszych riddimów w duecie z Matikiem pod nazwą – Matik&Quba Riddim Section. Wykorzystujemy tylko i wyłącznie żywe instrumenty do nagrywania naszej muzyki, szczerze powiedziawszy to osobiście nie robiłem nic nigdy w MIDI. Cenię sobie żywy instrument i jego niezastąpione niczym innym brzmienie – perkusję , bas, gitarę czy piano/organ. Oprócz analogowych rejestratorów, jestem użytkownikiem Cubase 7 który współpracuje wraz z interfejsem Universal Audio 16/16. Nasze produkcje pod nazwą Matik&Quba Riddim Section można znaleźć na Soundcloud.

Na dzień dzisiejszy moje studio, jest otwarte na wszelkie inicjatywy . Miałem okazję nagrywać z różnymi ludźmi „na odległość” wymieniając sobie wzajemnie różne ścieżki instrumentów poprzez dogrywanie się do danego utworu , lub na odwrót.

Jesteś muzykiem/wokalistą ? Masz swój zespół ? A może chcesz wspólnie coś z nami nagrać ? Napisz do nas! 🙂 Moje studio stoi otworem dla wszystkich. Mam na wyposażeniu studia praktycznie wszystko, co jest na ten cel potrzebne. Nie pozostaje nic innego – tylko tworzyć muzykę! :-)”

Strona: https://www.facebook.com/MatikQubaRiddimSection

Email: ftape78@interia.pl

 

Posted by yarecki

writer @ dubmassive.org # selecta @ Steppa Warriors Steppa Warriors # Dub and sound system addicted