Netlabele – dźwiękowa rewolucja

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Netlabele

Coraz więcej muzycznych perełek ukazuje się w internetowych czeluściach. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, w dub`ie prym wiodą Francja, Niemcy i Włochy.

Najpierw kilka słów o tym jakie zadanie ma spełniać netlabel. Głównym celem jest udostępnianie wydawnictw w formie elektronicznej najczęściej w formacie mp3 lub wav. Muzyka ta jest wydawana wraz z licencją która umożliwia swobodne ściąganie plików, za darmo przez internet, a zarazem chroni prawa autorskie na podstawie licencji Creative Commons.

Na stronie http://www.phlow.de/netlabels/index.php/Main_Page można na bieżąco śledzić wszystkie wydawnictwa netlabelowe, nie tylko dub-owe.

Co do dubowych netlabelów godnych polecenia, alfabetycznie rzecz ujmując, jako pierwszy można podać http://www.4weed.net/ , który skupia włoskich artystów tworzących dub. Są nimi m. in. Dubline, Riddim Guerilla, MrDill LW. Jednym z wydawnictw 4weed.net jest epka projektu “Dubline” pt. “Nebula”. Jak twierdzą sami autorzy jest to mieszanka trip hopu, dubstepu oraz breakbeatu, a niespodzianką jest kawałek „Freedom Fighters” z gościnnym udziałem Brother Culture, który nie raz odwiedzał nasz kraj (ostatnio na Ostródzie, gdzie śpiewał u boku Joint Venture SoundSystem). Riddim Guerilla z wokalnym wsparciem MrDilla LW nagrali zaś wydany w 4weed.net singiel „Peace Unity Truth”, który możnaby określić jako energetyczny steppers ze światowym pokojowym przesłaniem.

AQBMP011_IDC01-FrontCover500pxlKolejnym włoskim netlabem jest aquietbump.com z jedną z najlepszych dubowych, netlabelowych produkcji  „Italian Dub Community Showcase Vol.1”, na której znajdują się tacy włoscy wykonawcy jak Moa Ambessa, Sardinia Bass Legalize, EarthGround Combination (znany Polakom między innymi z remixu utworu „Roots&Culture” Kadubry i „Paragon” z repertuaru Vavamuffin), BR Stylers (także znany polskiej publiczności z występów między innymi w Bielawie), Linea di Massa, Imperial Sound Army z Dan I (Dan I odwiedził Polskę w październiku tego roku), Jambassa, Wicked Dub Division, Music Inna House,   Rah&Mighty Prophet.Warto zapoznać się także z Ep SARDINIA BASS LEGALIZEVisions of my land, JAMBASSAThe roots and the flowers, SARDINIA BASS LEGALIZESardinia Bass Legalize, JAMBASSAWaiting dragoon ep.

Czas na pierwszy Polski netlabel wydający dub http://afterbeat.org/, który na koncie ma już 10 wydawnictw, z czego 6 możemy nazwać czysto dubowymi. Są to utwory takich wykonawców jak YouthmanSteppa, Dino Dub, który obecnie działa pod szyldem Jabbadub, Togetha Brother Soundsystem z Holandii, Wszystkie Wschody Słońca z Jarex-em, Echo TM oraz EMZK. Martwi fakt, iż od 2 lat nic nowego nie wydali, bo wydawnictwa, które do tej pory się ukazały są bardzo ciekawymi pozycjami,a nie jeden z utworów zasługiwał by na wytłoczenie na winylu.

Francja obdarowuje nas netalabelem http://www.aldenterecords.com/, który skupia około 18 wykonawców, z czego dubami zajmuje się trzech. Najpłodniejszy jest Tsunami Wazahari, który ma na koncie 7 wydawnictw, po za nim jest jeszcze Tulip! oraz Sushidread. Ich produkcje to mieszanka dubu, elektroniki oraz trip hopu

Szwajcaria oferuje nam powstały już w 2000 roku w Genewie http://www.audioactivity.net/. Z dubowych wykonawców label ten reprezentują O.B.F., D’Incise, InaDubState, Yinsh. Najlepszym ich wydawnictwem wydaje się być składanka “Dub Propaganda”, gdzie pojawiają się artyści, którzy mają już na swym koncie oficjalne wydawnictwa np. Webcam Hi-Fi, Jah Warrior, RDK Soundsystem, jak i ci netlabelowi YouthmanSteppa (znany także z polskiego netlabela Afterbeat), Lun, Satori, Ezoterik i inni.

Inwazja netlabeli we Francji trwa – http://www.french-dub-released.org/ to kolejny z nich. Prezentuje on R2Jeux, nieodżałowanego Manutesiona (zmarł kilka miesięcy temu), Monsieur Moutarde, Redi, Zaruts, Hetman, The Dub Machinist Feat I-plant, Subversive, The Sounsty,  Gary Clunk

Trzeci z francuskich netlabeli to http://www.fresh-poulp.net/. Wydali już 40 wydawnictw m. in. Bandulu Dub z gościnnym udziałem Horsmana Coyota, Pop-I & Obed Brinkmana i Juniora Echo, a także z gośćmi z Chin, Norwegii, Niemiec. Wydali także składankę ,na której znajduje się dub z całego świata, a to za sprawą Dubzoic z Włoch, Firuzaga z Turcji, I&I Djangdan z Korei, Bandulu Dub z gośćmi reprezentującymi Portugalię, Norwegie, Holandię i Wielka Brytanię, Dubosmium z Maroka, Daily Bread Dub ze Stanów Zjednoczonych, Riddim Conference z Japonii, Dubalizer z Brazylii, Kukan Dub Lagun z Izraela, Intergalaktyk Sound z Finlandii oraz Dove Sound system z Polski. Netlabel ten wydał także epkę Roots Ista Posse „Roots dub Chamber”, która przyciąga zarówno zawartością jak i okładką, na której widnieje zestaw kolumn, które każdy chciałby posiadać w domu obok łóżka.RootsDubChamber

giantsounds.com/ to netlabel ze Szwecji powstały w 2002 roku, prezentujący artystów z kręgów reggae, dub, dancehall. Do tej pory wydali 11 wydawnictw takich wykonawców jak Finn The Giant i Sandmonk.

Kolej na najbardziej znany netlabel – http://www.jahtari.org/main.htm z Niemiec. Jak mówi sam założyciel netlabelu Disrupt, produkcje z tego labelu są okraszone mianem “digital laptop reggae” . Charakterystyczne dla Jahtari jest to, iż produkcje ich to połącznie reggae i dubu z elektroniką w postaci dzwięków komputerowych kojarzonych z ATARI. Label ten reprezentują DISRUPT, ROOTAH, AFRIKAN SIMBA, BLAZE DEM, BO MARLEY, CLOUDS, DUBMOOD, ILLYAH & LTD. CANDY, JAHTARI RIDDIM FORCE, MIKEY MURKA, NORMAA, ROOTS ISTA POSSE, VOLFONIQ. Jahtari działają od 2004 roku, a od niedawna wydaja także winyle z własnymi produkcjami, kooperują m. in z Mungos Hi Fi.
Ninjah Lab to drugi Polski netlabel działający od 2006 roku. Jak pisze sam założyciel „I tak Ninjah Lab przeistacza się w netlabel, w którym pierwotnie główną część stanowią płyty założyciela. Inspiracje experymentalną muzyką elektroniczną, której elementy znaleć można na eklektycznej płycie http://www.ninjahlab.bls.pl/pl/home.html MiReMaMi rozdwoiły działalnoć wydawnicze na subdrogę noisedrone ambientu, gdzie zadebiutował Raskain, WIR, Project Unknown“. Z dubowych wykonawców tego netlabela warto polecić JPL, Tom Taplikort i Njnjah Lab, który ma na koncie 5 wydawnictw.

Najlepszy netlabel, który ostatnimi czasy raczy nas produkcjami na najwyższym poziomie, to francuski http://ondubground.com/. Wspomnę o mocnej dubowej składance “Dub Wars”(na której pojawił się także nasz rodak Radical Guru), która  podbiła już nie jedną salę sounsystemową.Dub-Wars-FRONT Warto zapoznać się także z takim zawodnikiem jak Dawa Hi Fi, oraz ze składankami z serii Step4i, gdzie usłyszymy m. in Kanke. Ten label nieraz jeszcze nas zaskoczy.

Ostatni już francuski netlabel prężnie działający to http://parisdubactivitys.free.fr/en/, z 17 wydawnictwami na koncie specjalizuje się w dubie z dużymi wpływami elektro. Netlabel reprezentują Metastaz, InaDubState, On Dub Ground, Jacin Jani. Swoją epke wydali tam także Polacy– Tom Taplikort meets Ninjah Lab.

Czwarty już netlabel z Polski to http://paproota.org/, który powstał w 2009 roku i promuje jak na razie tylko Jabbadub czyli „ mocno elektryczny zgorzelecki projekt dubowy powstały w 2006 roku”.

Kolejny polski netlabel to http://qunabu.com/, założony przez członków Haiti Vatti oraz M. Qunabu w Gdańsku, także w 2006 roku. Produkcje wychodzące spod rąk producentów skupionych w qunabu charakteryzuje minimal dub oraz dźwięki ambientowe. Dwie składanki, które wydali zasługują na zauważenie i wskazanie, chodzi tu o Sgt_Peppers_Lonely_Hearts_Dub_Band_ 1 i 2. Pojawili się tam tacy artyści jak X-ceed, Echo Tm, Boskey, Itoa, Ars deco, Dubsuite, Biodub, Segue, Dubtech, Dubjack, Peak oraz wielu innych.

Ostatni prezentowany przez mnie netlabel to reprezentant Rosji – http://suboutdub.in/. Powstał w 2007 roku, a do tej pory wydali już 13 epek takich artystów jak Italik Dubree, Drosselmeyer, S13, Jahpapu, Sgt. Dread, 5.45,  Automystic, Mikrolicca. Ostatni singiel jaki wydali to mieszanka dubstepu ze stepersami na wysokim światowym poziome wyprodukowany przez duet Amarula & Italik Dubree o tytule „Oblaka”.

Warto zaglądać także na strony tych netlabeli:

http://www.nnnl.hu/releases21.html,

http://www.lclweb.org/LCL.html,

http://www.jarringeffects.net/jfxbits3,

http://www.brstylers.com/.