Dubseed / Dub Chanters (Kraków)

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

004lmbDubseed / Dub Chanters (Kraków)

DJ i członek kolektywu Dub Chanters prezentujący typową brytyjską szkołę digitalnego dubu, zafascynowany dubem w najświeższym współczesnym wydaniu. Gra melodyjne, mocno basowe, hard stepowe sety oparte głównie na najnowszych UK Dub produkcjach, skupiając się zwłaszcza na przestrzennym i pulsującym reggae dubie, tanecznych steppersach oraz nowatorskim i masywnym dubstepie. Początki jego muzycznej drogi związane są z reggae dubem, fascynacją dubowym brzmieniem UK Roots  i brytyjską sceną sound systemową. Obecnie w coraz większym stopniu zagłębia się w bezkompromisowe brzmienia dubstep co można usłyszeć w jego setach oraz odczuć w pasji animowania krakowskiej sceny. Organizator i rezydent legendarnych już cykli imprez: „Dub Temple” oraz „Dubstep Ahead!” w krakowskich Krzysztoforach, różnego rodzaju muzycznych nielegali i „dub rejvów”  w podkrakowskich lasach oraz maniak głębokiego basu i sprzętu do jego generowania.

Pytania:

1.Od kiedy Twoje serce bije Dubem? (moment, inspiracja)

Hmmmm od około 10 lat, kiedy to jako zafascynowany punk rockiem nastolatek dość przypadkowo natrafiłem na kasetę “Breaking Out” Jah Free, która to pokazała mi zupełnie inny wymiar muzyki. Od tego momentu zaczęły się dalsze “poszukiwania” i w ten sposób bardzo szybko uzależniłem się od dubowego pulsu głębi i przestrzeni.

2. Jeśli słuchasz dubu to klasyka czy nowoczesność?

Lubię klasykę w stylu pionierów gatunku ( King Tubby, Lee Scratch Perry itd.), jednak zawsze najbardziej jarały mnie nowoczesne cyfrowe brzmienia rodem z wysp brytyjskich czy Francji, których to słucham najwięcej. W tym oczywiście najnowsza mutacja dubowego basu z klubową elektroniką czyli dubstep.

3. W dubie ważny jest…

Przede wszystkim rytm, bas i wszechobecna muzyczna głębia!!!

4. Podaj płytę/utwór, która/y gdy słyszysz, jedyną myśl jaką masz w głowie jest: więcej basu.

Ciężko wymienić jakąś konkretną pozycje… Każda dobra płyta dub odtworzona na słabym soundsystemie przywołuje mi tą myśl do głowy  😉

5. Jeśli mógłbyś spełnić muzyczne marzenia wybierając kogoś do współpracy lub materiał do remiksu, kto/co by to było?

Jako, ze nie produkuje swojej muzyki nie mam marzeń związanych z współpracą na polu produkcji / remiksów, ale jednym z marzeń promotorskich jest ściągnąć kiedyś na imprezę Dub Temple którąś z legend UK dubu wraz z całym potężnym soundsystemem.

6. Studio marzeń?

Jeśli bym takowe posiadał (śmiech) podarowałbym któremuś z najzdolniejszych rodzimych składów / producentów.

7. Najlepszy, najbardziej inspirujący, niezapomniany koncert, jaki przeżyłeś?

Zdecydowanie występ Twilight Circus Dub SS w nieistniejącej już krakowskiej Strefie 22 w roku bodajże 2002? oraz Zion Train w 2003 roku w Bielawie.

8. Najbardziej zakręcony pomysł na dub lub remix.?

Sztuka dub to same zakręcone pomysły i eksperymenty muzyczne.

9. Dub to tu i teraz czy podróż w przyszłość?

I jedno i drugie zarazem: Z perspektywy odbiorcy tylko bycie tu i teraz pozwala w pełni chłonąć i cieszyć się rytmem, natomiast tworzenie tej muzyki to ciągły eksperyment i poszukiwanie nowej formy wyrazu. Dub nigdy nie stał w miejscu tylko ciągle poszukiwał i przybierał jakąś nowa estetykę.

10.Plany na przyszłość?

Kontynuacja cykli imprez Dub Temple oraz Dubstep Ahead! oraz rozbudowa własnego systemu nagłośnieniowego.