Dup! w Karrot Kommando

Przedstawiamy wam nowy nabytek naszego impresariatu – grupę, której album niedawno ukazał się nakładem JaMajka Music – wytwórni Majki Jeżowskiej. Postanowiła ona wesprzeć śląskich muzyków pasjonatów wydając ich muzyczny eksperyment z pogranicza alternatywy. Karrot Kommando ma zaszczyt zająć się organizacją koncertów projektu DUP!.

Grupa ta wzięła sobie za cel wskrzeszenie klimatu pionierskich czasów muzyki Dub, która rozkwitła przed 40-oma laty na Jamajce.

– Wówczas na tej małej karaibskiej wyspie doprowadzono realizację dźwięku do rangi sztuki. Korzystano ze sprzętu znanego w studiach nagraniowych w USA i Europie, jednak w oryginalny nieokrzesany sposób. – opowiada pomysłodawca projektu Radosław „Emzk” Ciurko – Tak wynaleziono techniki edycyjne, które przeszły do kanonu muzyki współczesnej i stworzyły podwaliny pod takie gatunki jak hip-hop, czy muzykę elektroniczną.

– Majka Jeżowska nagrywa zupełnie inną muzykę, ale kibicujemy temu projektowi i wierzymy w niego – mówi Dariusz Staśkiewicz z JaMajka Music. – Poznaliśmy Radka. Uznaliśmy, że to co robi z kolegami jest interesujące i warto zainwestować w ich projekt oraz dać mu nasze logo.

Dzięki temu szybko udało się zgromadzić komplet instrumentalistów z czołówki gatunku reggae w Polsce. Muzycy znani z zespołów Jamal, Paprika Korps, Bakshish czy Tumbao przyłączyli się do tej muzycznej lekcji historii. W krapkowickim Something Like Studio zarejestrowano materiał, który następnie został poddany nieskrępowanej obróbce

– Od lat skupuję sprzęt z tamtych czasów. Przy projekcie DUP! inspirowałem się technikami, jakie wówczas stosowano. Gdy musiałem posłużyć się współczesną technologią, też starałem się podchodzić do tego artystycznie – Śmieje się producent – wzorem Jamajczyków z lat 70-ych.

Efekty tej pracy zostały „podrasowane” przez Marcina Borsa z wrocławskiego studia Fonoplastykon, producenta bestsellerowych płyt m.in. grup Hey i Lao Che. Album pod tytułem „DUP! – Session in Something Like Studio” dostępny jest już w sklepach muzycznych na płycie CD oraz na winylu.

Aktualnie trwają prace nad odtworzeniem tej idei na żywo. Karrot Kommando i JaMajka Music już wkrótce zaproszą was na pierwsze występy DUP!.

W internecie: