Dub tu, dub tam

Nastał nowy rok, czas więc wspomnieć wydawnictwa, które ukazały się w grudniu, lub mają ukazać się w nowym roku.
Z wieści z kraju trzeba wspomnieć o długo oczekiwanej płycie dubowej Izraela. Za wersje dubową płyty „Dża Ludzie” zabrał się sam Mad Professor i jego syn Joe Ariwa. Nie jest to pierwsze spotkanie tych wykonawców, Mad Professor maczał bowiem palce przy produkcji płyty „1991”. Purystom i maniakom czarnych krążków przypominamy, że w styczniu nakładem Ariwa Sounds płyta wyjdzie na winylu. Wydawnictwo „IZRAEL meets Mad Professor & Joe Ariwa” jest dubową wersją wydanej w 2008 płyty zespołu „Dża Ludzie”, która zawiera premierowe piosenki grupy nagrane po 11 letniej przerwie wydawniczej.
Powrót wydawniczy tej legendarnej grupy spełnił duże oczekiwania sympatyków zespołu – płyta zawiera ciekawy i bardzo różnorodny materiał, którego punktem wyjścia jest oczywiście reggae. Jednak na szczególna uwagę zasługuje znakomite brzmienie płyty, która została nagrana w ARIWA STUDIO w Londynie – jednym z najlepszych studiów nagraniowych specjalizujących się w produkcji reggae na świecie. Utwory były rejestrowane osobiście przez właściciela studia- legendarnego MAD PROFESSORA – jednego z największych producentów reggae/dub na świecie znanego także z pracy z takimi artystami jak SADE, MASSIVE ATTACK, JAMIROQUAI czy DEPECHE MODE.
Współpraca w Londynie przebiegała w doskonałej atmosferze, a nagrania zespołu tak bardzo spodobały się mistrzowi reggae’owych realizacji, iż przygotował wraz ze swoim synem dubową wersję piosenek z płyty „Dża Ludzie” . MAD PROFESSOR wyeksponował rytmiczną stronę nagrań nadając nagraniom nowego pełnego transu klimatu oraz niezwyklej magicznej przestrzeni dźwiękowej. Magia dźwięków wyczarowana z utworów Izraela przez MAD PROFESSORA z pewnością będzie najbardziej niezwykłym i wyjątkowym wydawnictwem w historii zespołu, w niczym nie ustępując najlepszym światowym produkcjom tego gatunku. http://wsm.serpent.pl/sklep/albumik.php,alb_id,24284,IZRAEL-meets-MAD-PROFESSOR-%26-JOE-ARIWA,IZRAEL-Mad-Professor

W grudniu ukazała się także płyta nowego projektu Piotra Krakowskiego „SmokeDaCrackOff”, którą niebawem zrecenzujemy na naszym portalu.

Stołeczny soundsystem Roots Revival rozpoczął produkcje i promocje własnych utworów, za którymi stoi nasz redaktor King DuBear. http://soundcloud.com/rootsrevivalsound/

Kolejny z polskich soundsystemów Rise Up z Częstochowy postawił na produkcje muzyczne i promuje się przez portal soundcloud.http://soundcloud.com/riseupsound

Również w dubie światowym wiele się dzieje. Warto wspomnieć o dwupłytowym wydawnictwie, w którym pojawił się legendarny Scientist. Trafny opis tej płyty znajduje się na stronie www.muzikanova.pl Legenda muzyki Dub – Scientist, wprowadza Dubstep w zupełnie nowy wymiar, remixując 12 ekskluzywnych utworów od najlepszych producentów, w tym Kode 9, Shackletona, Pincha oraz Mala. Pochodzący z Jamajki Hopeton Brown, znany szerzej jako Scientist, jest jednym z najbardziej szanowanych producentów muzyki Dub. Jego kariera rozpoczęła się już w latach ’70, a w dyskografii artysty znajdziemy blisko 30 albumów i niezliczoną ilość singli! Założyciel wytwórni Tectonic – Pinch, postanowił zaprosić Browna do współpracy i wydać wspólnie album z dubowymi interpretacjami niewydanych dotąd utworów dubstep’owych gwiazd jak: Kode 9, Shackleton czy też Mala.
„Pomysł na ten album powstał pod koniec zeszłego lata, a jego realizacja trwała dokładnie rok. Efekty współpracy są warte każdej minuty naszego wysiłku. Mogę z dumą powiedzieć, że jest to zdecydowanie najlepsze wydawnictwo w historii wytwórni Tectonic.” – opowiada Pinch.
„Scientist Launches Dubstep Into Outer Space” to dwie płyty, CD 1 ze wspomnianymi dub’owymi interpretacjami Scientist oraz CD 2 z oryginalnymi wersjami utworów. Album będzie miał swoją premierę 29 listopada tego roku. Zaplanowano także tournee promujące nowe wydawnictwo m.in. w takich brytyjskich klubach jak Fabric, Stereo, Concorde 2. Na imprezach usłyszmy sety Scientist vs The Upsetters, Pincha, Sgt Pokes, Mala oraz Loefaha.
„Scientist to mistrz Dubu! To dla mnie zaszczyt, że mogę występować u jego boku. Widząc jego występ na żywo to coś czego nie można przegapić!” – wyznaje Mala.

Rok 2011 szykuje nam wiele dubowych wydawnictw. Będą to między innymi płyty Dubkasm, Iration Steppas meets Tena Stelin , Kibir La Amlak, Dougie Conscious & Barry Issac i wiele innych.