Zebra

12433_2010.12.04_zebraZebra została założona przez Zdzisława Orłowskiego i Natalię Norko w 2007 roku. Muzycy poznali się w Irlandii, ale początki Zebry przypadają na Kraków, gdzie para zamieszkała po powrocie z emigracji;)

Skład kapeli przeszedł kilka transformacji: trzonem jest elektronika i wokal, a początkowo były jeszcze: waltornia (Asia Lis), gitara basowa (Paula Zalewska), gitara elektryczna (Kuba Wójcik) oraz konga (Jacek Ignatowicz).

Po przeprowadzce z Krakowa do Oławy (rodzinnego miasta Zdziśka) te instrumenty ząstapiła sekcja dęta: saksofon (Simon Burgaud) i trąbka (Michał Drzymkowski), a na basie zaczął grać Kamil Klukowski Kluku (JahPa3), który już dawniej pogrywał ze Zdzichem w innych projektach.

Zdzichu rozpoczął swoją przygodę z muzyką około 10 lat temu. Grał na basie, na klawiszach, na gitarze oraz tworzył pierwsze elektroniczne podkłady na Amidze. Brał udział m. in. w takich projektach, jak: Paragraf 69 Punkt 2, Monolit, Capable but Disabled. W lipcu 2009 Zdzisław Orłowski zwyciężył w konkursie Electronic Revival 2010 w Cekcynie, gdzie wsytąpił z Nati i z Klukiem w ramach swojego solowego projektu The Trees. Zdzisław jest kompozytorem muzyki Zebry, tworzy elektroniczne podkłady na koncerty, podczas których zajmuje się miksem ale także gra na melodice, na gitarze elektrycznej, czy na akordeonie.

Dla Nati Zebra jest debiutem muzycznym, w kapeli tej śpiewa, pisze teksty, a czasami także pomaga przy kompozycji utworów.

Obecnie projekt Zebra wraz ze Zdzichem i Nati tworzą: wiolonczelistka Wiktoria Wiktorczyk, flecistka Alina Długosz, basista Kamil Klukowski, perkusista Piotr Knapik oraz Łukasz Dembński (Foliba), który gra na instrumentach perkusyjnych, a także zajmuje się managementem zespołu. Muzycy pochodzą z różnych stron (od Wolimierza przez Świerzawę, po Rzeszów), ale teraz skupia ich miasto Wrocław, gdzie żyją i tworzą. Zebra występuje też jako sound-system (elektronika plus wokal).

Zebra zadebiutowała we wrześniu 2009 na kultowej składance Dub Out of Poland. Part 3, na której ukazał się utwór Anyway.

W maju 2010 rozpoczęła się współpraca zespołu z Wytwórnią Internetową Paproota Dub Net Label, gdzie ukazała sie pierwsza płyta Zebry p. t. Dream Walking. Materiał ten został całkowicie nagrany i zrealizowany w „domowych warunkach” przez Zdzisława Orłowskiego. Siłą tego krążka są mocne teksty oraz oryginalne pomysły, które łączą różnorodną stylistykę muzyczną. Płyta jest do pobrania za darmo ze strony: www.paproota.org.

W maju 2010 roku Zebra zajęła drugie miejsce na konkursie Łowimy Talenty na Maj Music Festival w Katowicach.

W październiku 2010 dwa utwory Zebry (Daleko i Dance) zostały opublikowane na składance Paproota Dub Compilation vol 1,którą można również ściągnąć z podanej wyżej strony.

15 listopada 2010 Zebra gościła w audycji (167) Jak Maken zasiał w Radio 4, a 17 listopada tego samego roku w audycji Mariki, w radio Roxy fm.

Ostatnio Zebra została nominowana do konkursu organizowanego przez magazyn Free Colours w dziedzinach: Nadzieja roku i Płytowy debiut roku.

Zebra jest to bardzo płodny zespół, ma na swoim koncie wiele nieopublikowanych utworów i ciągle powstają nowe. Zebra to laboratorium. Muzycy eksperymentują, starają się nie zamykać na żaden z gatunków, próbują tworzyć nowe brzmienia, balansują pomiędzy:

dub-punk-reggae-electro-indie-drum&bas-dubstep-psychodelic-trans-trip-hop-funk-folk, itd… Dlatego swoją muzykę nazywają experimental dub lub dub-punk.

Co ciekawe można ją nawet nazwać poezją śpiewaną, (ale oczywiście w niespotykanej dotąd formie), a to za sprawą mocno lirycznych piosenek autorstwa Nati oraz fragmentów literatury pięknej, do których wokalistka również sięga (np: fragment dramatu Charles’a Marlowe’a „Faustus” lub wiersze Andrzeja Bursy).

Zebra w swojej twórczości inspiruje się wieloma różnymi projektami, np: Brain Damage, Zion Train, (dawna) Anima Sound System, Salmonella Dub, Rootsman, Dub Creator, Massive Attack, Cocorosie, The Knife, Dead Can Dance, PJ Harvey, Hey, Świetliki, Under The Gun, Joy the Vision, Vangelis, dr Alban, Ace of Base…

Zebra łączy nowoczesne, elektroniczne dźwięki z żywymi instrumentami. Duszę zespołu wypełnia gniew i frustracja rodem z punk-a, zespolone jednak z nadzieją, pozytywną mocą dub-wibracji.

Kapela stara się ukazać za pomocą psychodelicznego brzmienia i wizualizacji (wykonanych przez Blankmatte) tę drugą stronę świata, bardziej magiczną i zaskakujacą, ponieważ reality is no enough

Najświeższe informacje o zespole można znaleźć na

http://www.facebook.com/zebradub#!/pages/Zebra-Dub/108074645920762

A utworów Zebry można także posłuchać na:

www.myspace.com/zebradubpunk

1. Od kiedy Twoje serce bije Dubem? (moment, inspiracja)

Od pierwszego sound-systemu Makena w Oławie – to już jakieś 12 lat;) Z tego soundsysemu mieliśmy nagrane 4 kasety, które były dla nas kopalnią zespołów, ponieważ poza Zion Train, RootSmanem i Jah Free mało wtedy znaliśmy.

Gruntem na którym to dubowe ziaro zaczęło kiełkować był punk rock i reggae (Post Regiment, Under the Gun, Świat Czarwonic itd.)

Ja z resztą jestem bardzo otwarty muzycznie, moje serce bije wielogatunkowo.

2. Jeśli słuchasz dubu to klasyka czy nowoczesność? ( z przykładami)

I jedno i drugie z przewagą nowoczesności – Brain Damage, Vibroncs, Jabbadub,

starsza Anima Sound System – bo obecny skład jakos nie za bardzo mi podchodzi;), Dub Creator, Jah Free, Roostman, Salmonnela Dub, Dreadzone.

3. W dubie ważny jest…

Perka i Bas, Wokal i Tekst,  Reverb i Delay, .

4. Podaj płytę/utwór, która/y gdy słyszysz, jedyną myśl jaką masz w głowie jest: więcej basu.

Brain Damage – Mundhu, choc basu jest tam tyle ile byc powinno.

Myślę „więcej basu” gdy patrzę na swoje głosniki;)

5. Jeśli mógłbyś spełnić muzyczne marzenia wybierając kogoś do współpracy lub materiał do remiksu, kto/co by to było?

Sekcja z Zion Train, wokaliska z The Knife lub/i z Dead Can Dance

6. Studio marzeń?

Własne – takie, w którym jest wszystko co trzeba, a ja wiem jak to wszystko obsługiwać;), najlepiej na totalnym odludziu…

7. Najlepszy, najbardziej inspirujący, niezapomniany koncert jaki przeżyłeś

Transglobal Undergound we Wrocławiu, Zion Train na festwiwalu „Tam, gdzie biją Źródła”,

8. Najbardziej zakręcony pomysł na dub lub remix.

Jest parę takich utworów, które chciałbym zdubować, np: Under The Gun – Ivan, Hey – Misisipi, Post Regiment- Kolory…

9. Dub to tu i teraz czy podróż w przyszłość?

Tu i Teraz.

10.Plany na przyszłość?

Koncerty i płyta.