Jah Warrior

jahwarriorlogo1Jah Warrior to pseudonim Steva Mosco, założyciela brytyjskiego Soundsystemu i labelu pod tą samą nazwą wydającego od kilkunastu lat jedne z lepszych produkcji UK Roots. Jako brytyjski dzieciak zaintersowal się reggae poprzez akcję “Rock Against Racism”, dzięki której odbywało się wiele koncertów i imprez punkowych gdzie zawsze występował jakiś zespół reggae. Na jednym z nich usłyszał i zobaczył wielkie głośniki pompujące basowe jamajskie brzmienia. Jedynym czlowiekiem ktory odważyl się puścić reggae w radio był wtedy John Peel i to właśnie przez niego Steve zainteresował się dubem.

Pod koniec lat siedemdziesiątych zaczął regularnie chodzić na sesje takich Soundsystemów jak Fatman, Sir Coxsone, Sir Quantro and Enforcer czy Quaker City. Jednakże w 1980 Jah Warrior poznał co to jest prawdziwy Soundsystem, gdy przyszedł na sesję Jah Shaki. To jaką grał muzykę, jak dośpiewywał do niej i w jaki sposób ją prezentował było, jest i będzie unikalne i właśnie to wywarło największe wrażenie na Stevie Mosco.

Kilka lat później po przeprowadzce do Londynu, Jah Warrior miał okazję zaprezentować swoją selekcję w pirackim radio LWR w audycji hip-hopowego DJa. Przez kolejne pół roku prowadził swoją autorską audycję przepełnioną rootsowymi dźwiękami, po czym radio postanowiło przestać ją nadawać ze względu na większe zainteresowanie dancehallem. Niemal odrazu znajomi poprosili Steve’a, żeby został selektorem ich Soundsystemu ze względu na jego wielką kolekcję płyt.

W 1987 roku padła decyzja o budowie zupełnie nowego soundsystemu i zmianie nazwy z Humble Lion na Jah Warrior. Wtedy to zaczęła się przygoda Steva z produkowaniem muzyki. Pierwsze wydawnictwo pojawiło się dla wytwórni Mr. Modo w 1990 roku (LP “Warrior Dub”). W 1995 roku powstał label Jah Warrior, który tak pochłonął Steva, że w 1999 roku postanowił rozwiązać Soundsystem i poświęcić się produkowaniu muzyki, którą wydaje do dziś.

Opracowanie: Jaszol

Artykuł użyczony dzięki uprzejmości http://www.rootsrevival.org