Ruff Cut band

ruffcutRuff Cut to północno – londyńska formacja, która wywarła niemały wpływ na reggae w Wielkiej Brytanii, grając głównie riddimy z lat siedemdziesiątych w popularnym w UK stylu “one drop”.

Luźny styl grania, niesamowite czucie i swoboda praktycznie w każdej dziedzinie reggae to wynik wieloletniego grania ze sobą. Początki miały miejsce w północno – wschodnim Londynie, gdzie jedna z najlepszych kapel reggae lat osiemdziesiątych – Undivided Roots, przeobraziła się w regularny skład sesyjny.

Filarami byli: Carlton “Bubblers” Ogilvie (klawisze), Kenton Dave “Fish” Brown (Bas), Tony “Crucial” Phillips (gitara) i Trevor Fagan (perkusja). Każdy szanowany jamajski wokalista przybywający do Wielkiej Brytanii występował z Ruff Cut Riddim Band, który bardziej niż ze swoich nagrań, znany był właśnie z dogrywania klasycznych riddimów gwiazdom. Zebrane doświadczenie przy występach z mistrzami gatunku zaowocowało zarejestrowaniem lokalnych wokalistów na riddimach granych przez Ruff Cut.

Pierwszym z nich był Junior English i singiel “Ready To Learn”, tuż po nim prawdziwy majstersztyk dla dwóch najważniejszych wokalistów tamtego okresu Dennisa Browna i Johna Holta riddim i późniejszy album pod tytułem “Wild Fire”. Pierwszy wokalista Undivided Roots, Don Campbell również wydał kilka singli dobrze przyjętych w UK. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Ruff Cut wydawało album za albumem i zdobywało laury na brytyjskich listach przebojów. Single Michaela Rose’a, Freddiego McGregora czy Glena Washingtona zdominowały Soundsystemy w 1999 roku.

Obecnie Ruff Cut to w pełni wyposażone studio i najlepszy Riddim Band w Europie, do którego Jamajscy artyści ustawiają się w kolejce by wspierał ich swoimi riddimami.

Artykuł użyczony dzięki uprzejmości http://www.rootsrevival.org