Jungleman

JungleMan urodził się w 1973 roku. Swoją przygodę z muzyką reggae zaczął w 1986 roku. Wtedy to po raz pierwszy usłyszał nagrania Boba Marleya oraz polskich zespołów (Daab, Izrael). Czynnie udzielać się zaczął grając na gitarze rytmicznej w warszawskim zespole Amos, a było to w roku 1991. Wkrótce jednak odszedł z tego zespołu. W latach 1992-1993 grał zespole Rasta Warrior, również na gitarze rytmicznej. Zespół grał sporo koncertów w Warszawie i nie tylko. Potem było jeszcze kilka projektów tzw. jedno-koncertowych. W 1994, na pewnej mocno zakrapianej imprezie, JungleMan po raz pierwszy miał styczność z komputerem wyposażonym w kartę dźwiękową Sound Blaster AWE32 – to było olśnienie – zrozumiał wtedy, że „musi to mieć” i po mniej więcej roku stał się posiadaczem komputera Pentium 75Mhz z 4MB RAM i dyskiem twardym 850MB, za to z kartą dźwiękową Yamaha Sound Edge, czyli całkiem niezłą jak na tamte czasy. To był nowy rozdział na jego drodze muzycznej. Początkowo pracował w MIDI, potem przestawił się na sample i loopy. Wraz z rozwojem technologii, zmieniała się też technika muzyczna – sample powoli zaczęły być zastępowane brzmieniami instrumentów wirtualnych VSTi. W 2000 roku „wydał” nielegalną płytę ze swoimi projektami z lat 1998-2000. Płyta miała tytuł „Digital Revealation of Rastafari„. Nakład wynosił ok 50 szt. i został rozdany znajomym i mniej znajomym. Jeden z utworów z tej płyty został wyemitowany w dawnej Radiostacji w programie „PepsiFaza”, kilka płyt rozeszło się też za pośrednictwem tego radia. Z kolei utwór „Fanki Prodżekt” został wydany na składance „Dub Out Of Poland part 1”.

W latach 2000-2005 JungleMan „robił” muzykę nieco bardziej „przewidywalna”, ale nadal dub – tylko bardziej osadzony na korzeniach reggae, choć nie zawsze.

Grywał też sporadycznie imprezy jako DJ, prezentując podczas dosyć krótkich setów, głównie swoją muzykę, oraz dub w ogóle.

Od 2006 roku zaczął (ponownie) zbierać płyty winylowe, głównie z muzyka dub oraz roots reggae i co jakiś czas pojawia się gościnnie na różnych imprezach.

W roku 2008 ponownie powrócił do grania na gitarze, najpierw w zespole Parchy, grającym mieszaninę punkrocka, ska i reggae, a po rozpadzie tego w grupie Awaria, gdzie też jest grana mieszanina stylistyczna, jednak z większym naciskiem na reggae. Grając na gitarze wykorzystuje dużo efektów, między innymi 2 efekty delay, wytwarzając za ich pomocą sporo dubowych dźwięków.

1. Od kiedy Twoje serce bije Dubem? (moment, inspiracja)

Najpierw było reggae – to był rok 1986, pierwsze duby usłyszałem 2 lub 3 lata później, a bardziej zacząłem się wgłębiać jakoś na początku lat 90 gdy usłyszałem nagrania z On-U-Sound.

2. Jeśli słuchasz dubu to klasyka czy nowoczesność? ( z przykładami)

I jedno i drugie, choć teraz pewnie z lekką przewagą brzmień spod znaku UK Dub – Vibronics, Dubateers itp.

3. W dubie ważny jest…

…bass, delay, drums 😉

4. Podaj płytę/utwór, która/y gdy słyszysz, jedyną myśl jaką masz w głowie jest: więcej basu.

hmmm… chyba nic takiego mi nie przychodzi do głowy…

5. Jeśli mógłbyś spełnić muzyczne marzenia wybierając kogoś do współpracy lub materiał do remiksu, kto/co by to było?

Fiński wokalista reggae, Jukka Poika, a do remixu – któryś z jego numerów.

6. Studio marzeń?

Nie stać Was 😉
A tak serio: musiałbym najpierw dobry research zrobić, ale chodziłoby o najlepsze z możliwych połączeń technik analogowych z cyfrowymi, tak aby móc te techniki łączyć bądź pracować wyłącznie w jednej z nich.

7. Najlepszy, najbardziej inspirujący, niezapomniany koncert jaki przeżyłeś?

Było tego trochę. Na pewno Lee „Scratch” Perry, choć nie do końca w kategoriach muzycznych 😉
Na pewno też koncerty wykonawców spod znaku On-U-Sound.

8. Najbardziej zakręcony pomysł na dub lub remix?

Ale swój, czy czyjś? Jeśli swój – to kiedyś zrobiłem wersję reggae motywu z Gwiezdnych Wojen, i dopiero całkiem niedawno dowiedziałem się, że ktoś już wcześniej to zrobił – konkretnie Rico Rodriguez – Ska Wars
Natomiast z nieswoich – Dreadsquad – Caravan

9. Dub to tu i teraz czy podróż w przyszłość?

Dub to piękna historia, świetne tu i teraz i ciekawie zapowiadająca się przyszłość 🙂

10.Plany na przyszłość?

Niesprecyzowane.