DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I (Joint Venture Sound System)

DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I (Mirosław Dzięciołowski) – pochodzący ze Zgorzelca i zamieszkały w Warszawie założyciel jednego z pierwszych polskich sound systemów reggae – JOINT VENTURE SOUND SYSTEM, funkcjonującego na scenie od 22 lat. Razem ze swoim sound systemowym partnerem, Activatorem zagrał tysiące imprez w całej Polsce. Joint Venture pojawiał się również na scenach w Rosji, Niemczech, Francji, Wlk. Brytanii, Słowacji, Czechach czy Austrii.

Jego selekcja to eklektyczny mix utworów rzadko bądź w ogóle niegranych przez inne polskie sound systemy. Pod hasłem „Szkoła Tańca Ciężkiego” można usłyszeć roots dub, digital dub, reggae, world beat – wszystko okraszone dubową dynamiką w iście punkowym stylu. Oprócz selekcji muzyki Maken odpowiedzialny jest również za obowiązki MC, które od lat wypełnia w sutannie – jego stałym stroju roboczym.

W ramach pracy w swojej agencji koncertowej jest odpowiedzialny za zaproszenie do Polski wielu światowej sławy wykonawców reggae oraz wprowadzenie na polską scenę nowoczesnego elektro dubu.

Od ponad trzech lat prowadzi swoje autorskie programy na antenie Polskiego Radia Bis, Euro, obecnie Czwórka. Współpracował z innymi stacjami radiowymi, TVP Kultura (cykl spotkań muzycznych pt. „Zapraszamy na nasz program”), pismami muzycznymi – Plastik, Brum, Free Colours.

Był współproducentem wykonawczym cyklu kompilacji „Dub out of Poland”, kolekcji remixów Kapeli Ze Wsi Warszawa„Wymixowanie” oraz polsko-jamajskiej płyty Rastasize „Day by Day”.

1.   Od kiedy Twoje serce bije Dubem? (moment, inspiracja)

Mniej więcej od 1985/86 roku, kiedy po raz pierwszy usłyszałem muzykę Lintona Kwesi Johnsona i „Dub Factor” Black Uhuru.

2. Jeśli słuchasz dubu to klasyka czy nowoczesność? ( z przykładami)

Oczywiście jedno i drugie – słuchanie jednego bez drugiego to jak słuchanie Eltona bez Johna. Jeżeli chodzi o klasykę to uwielbiam dokonania Lee Perry’ego w Black Ark, dorobek Kinga Tubby’ego i Scientista, wczesne europejskie eksperymenty z dub – Creation Rebel z On-U Sound, pierwsze zabawy w dub punkowców The Clash i The Rats, Mad Professora itp. Nowoczesność – Adrian Sherwood, Bill Laswell, nowojorski illbient, BR Stylers, Dubblestandart, Universal Egg, Japonia z Audio Active – wszystko co nowatorskie i nie nudne.

3. W dubie ważny jest…

Brzmienie, odwaga w eksperymentach, taneczny puls, dynamika

4. Podaj płytę/utwór, która/y gdy słyszysz, jedyną myśl jaką masz w głowie jest: więcej basu.

„Stoned Immaculate” Dub Syndicate oraz „Plea” Overproof Sound System

5. Jeśli mógłbyś spełnić muzyczne marzenia wybierając kogoś do współpracy lub materiał do remiksu, kto/co by to było?

Nie do końca rozumiem pytanie. Z wszystkimi z którymi chciałem się spotkać, już się spotkałem i poznałem.W dziedzinie dubu chciałbym jeszcze mieć możliwość jakiejś współpracy z Billem Laswellem oraz Dr Israelem.

6. Studio marzeń?

Hmmm, nie jestem producentem i nie marzą mi się studia po nocach. Z wielkiej ciekawości chciałbym kiedyś odwiedzić i zobaczyć na własne oczy słynne studio Real World Records w Wlk. Brytanii.

7. Najlepszy, najbardziej inspirujący, niezapomniany koncert jaki przeżyłeś ?

Zdecydowanie po raz pierwszy Audio Active, w Conne Island w Lipsku 10-11 lat temu. Najlepszy koncert na jakim byłem w życiu. Absolutnie wtedy zatraciłem się w muzyce i wyrywałem sobie wręcz włosy z głowy. Dzięki wspaniałym dźwiękom, ale również z powodu bardzo trudnego okresu w moim życiu, który właśnie wtedy odreagowałem…

8. Najbardziej zakręcony pomysł na dub lub remix.

Pomysłów jest mnóstwo a najciekawsze są te zaskakujące. Może dub rap z Jarosławem Kaczyńskim czy jakiś zdubowany śpiewak operowy? Uwielbiam pomysły typu Stanisław Fijałkowski w As One.

9. Dub to tu i teraz czy podróż w przyszłość?

Dub to podróż w przyszłość odbywająca się tu i teraz J

10.Plany na przyszłość?

Dalsze poszukiwania ciekawej muzyki wszędzie gdzie się da – a potem próby zarażenia nią innych ludzi.

1 comment

Peefo.

Byłem na 20leciu LSM-u Jak Grał JVSS to po prostu Przeniosłem się w inny wymiar..Czysta medytacja…Bless Maken i Dziura